Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

Únor 2008

DRACONIAN

29. února 2008 v 22:56 | Kimbbu |  Švédsko
Počáteční stopy vzniku švédské kapely Draconian jsou datovány do května 1994, kdy Johan Ericson (vokály, bicí), Andy Hindenäs (kytary) a Jesper Stolpe (basa, vokály) spojili své síly a vytvořili melodickou heavy/death metalovou formaci Kerberos s patrnými vlivy blacku. O sedm měsíců později se připojil také nynější hlavní zpěvák a skladatel Anders Jacobsson a kapela změnila své jméno na současné Draconian.

O několik měsíců později už Draconian pilně pracovali na novém materiálu, který vyšel vstříc jejich novému zaměření na demo nahrávce z roku 1996 Shades of a Lost Moon (Stíny ztraceného Měsíce). Začátkem roku 1997 nahráli další demo In Glorious Victory. Bohužel však byla kapela nespokojena s kvalitou nahrávky a nakonec se ji rozhodla nevydat. V létě 1999 se dostali do Studia Kuling, kde nahráli album The Closed Eye of Paradise, které se zabývá taji Lucifera a jeho padlých andělů, pravou tváří Boha a jejich blížící se bitvou.

Kvůli značným problémům musela být nahrávka vydána až roku 2000, než pozřela několik zásadních úprav a udržela tak vysoká kritéria kapely.

Draconian se začali soustředit na tvorbu něčeho čerstvého a jedinečného. Tím pádem se jejich zvuk zpomalil, nabyl temnějších rozměrů. Materiál, který je dále vedl odlišným směrem. Dvou-skladbové promo Frozen Features bylo k dostání jak na Internetu, tak na CD. Jejich poslední demo nahráli v létě 2002, teď už poprvé po boku talentované vokalistky Lisy Johansson. Dark Oceans We Cry vydláždilo jejich konečnou cestu k vykročení z neznáma do záři reflektorů. Demo získalo spousty vynikajících ohodnocení, a tak podepsali dlouho očekávanou smlouvu s Napalm Records.

V červenci 2003 natočili Draconian své debutové album WHERE LOVERS MOURN (Kde truchlí milenci) ve Studiu Mega pod taktovkou Chrise Silvera (bývalý člen Sundown a Cemetary).
O další 2 roky později, 2005, pod vedením Pelleho Saethera vstupují Draconian do Studia Underground ve Västeråsu, aby nahráli své následující album ARCANE RAIN FELL.

Roku 2006 začali pracovat na třetí nahrávce v pořadí. Ale vzhledem k početným prosbám fanoušků se rozhodli nejprve dodat bonusové album obsahující předělávky starých skladeb z dema The Closed Eye of Paradise. Tak vzniklé THE BURNING HALO (Hořící svatozář) obsahuje navíc ještě 3 nové skladby a 2 covery. Souženo počtem trablů v době celé výrobní fáze, album bylo odloženo a konečně dokončeno v červnu, vydáno v září 2006.

The Burning Halo, velkolepá grandiózní směska jejich předešlých 2 nahrávek, zplozena Andreasem Karlssonem a Johanem Ericsonem, namíchána Andersem Bergströmem, předvádí perfektní formu doom metalu švédských mistrů, se vyvinula v jeden z nejlepších počinů této scény.

V září 2007 začali nahrávat své 4. album TURNING SEASON WITHIN, ve studiích v Örebru s producenty Jensem Bogrenem a Davidem Castillem (Opeth, Katatonia).

Turning Season Within je stejně tak truchlivé jako krásné, plné tužebných a dramatických písní. Pouze Draconian jsou schopni tak obratně propojit romantické pasáže a líbivý ženský hlas se zvrácenou zástěnou temných riffů a násilnými vokálními pasážemi nebo jen stvořit snové melodie pasující do věčnosti, a to jenom k mocnému strhnutí a tudíž k oklamání dosud hutných příměsek Doom a Gothic metalu.

Zpěvák Anders Jacobsson se o duchovi svých textů vyjádřil následovně:

ILLNATH

25. února 2008 v 18:18 | Kimbbu |  Metal (všehochuť)
Dánská melodická black metalová skupina:
1997:
Peter Falk (kytara a zpěv) se spolu s kytaristou Jukumem Thorem Larsenem rozhodli započít spulupráci v hudební branži.
1998:
V první polovině roku strávili spostu času dát do kupy všechny členy nově vzniklé skupiny. V 2. polovině se jim to konečně podařilo, připojili se Tobias Jensen (basová kytara) a Artur Meinild (klávesy), a první dílek k sestavení skupiny se krčí pod názvem Flagellation.
1999:
Flagellation začínají tento rok s velkou pílí a pracují na své první demo nahrávce obsahující "jak se natáčelo dílo" Behind The Veil (Za závojem). Bylo rozesláno řadě nahrávacích studií a několika časopisům. Dále pak skupina spolupracuje na kompilaci "Extremely Rising Nb.4", kterou vydává Serious Entertainment. Ihned po tom, co je demo hotové, odchází bubeník Christian Peterson.
2000:
Po ztrátě bubeníka se spolu s jejich tvarem mění jméno skupiny, odteď si říkají Illnath.Peter se chce věnovat výhradně kytaře a skládání. Důsledkem toho kapela kontaktuje zpěváka Simona Thorsbacka z Ofring, který se na toto vyzvání stává novým členem.
Kapela nahrává pomocí domácího studia 2 skladby (bicí nahrazeny počítačovým uměním) se záměrem najít nového "mlátiče". Koncem roku skupina získává nahrávací studio Borsing Recording v (městě?) Ørhus i s náhradním bubeníkem Tjodalvem (ze Susperia). V této době kapelu opouští kytarista Jokum.
2001:
Hned na začátku roku se připojil nový "bicí muž" Benjamin Johannesen a Illnath se rozhodli přepracovat nahrávky z roku 2000. Tohoto roku odehráli mnoho koncertů a v září si sami financovali a vydali MCD "Angelic Voices Calling".
2002:
Spolupráce s producentem Janem Borsingem vzrostla a on je odteď jejich novým manažerem. Illnath dokončilo 4koncertní mini turné s dánskou kapelou Illdisposed a v Dánsku prodávají kolem 500 kopií "Angelic Voices Calling". Řada zahraničních nahrávacích společností po obdrežení MCD o ně projevuje velký zájem. Ale když kapela neobdrží žádné lákavější nabídky, rozhodou se zaplatit si nadcházející celé album sami.
Illnath si ještě jednou vyberou Borsing Recording a začínají nahrávat album "CAST INTO FIELD OF EVIL PLEASURE". Zpěvák Simon opouští skupinu ihned poté, co nahraje své vokální pasáže. Kapela nato kontaktuje norskou nahrávací firmu Valgalder Records a ta jim dohodí Bjorna Olava Holtera ("Narrenschiff") a po krátké zkoušce spolupráce začíná. Během podzimu obdrží Illnath nabídku od japonské firmy Worldchaos Production a smlouva na 3. album je uzavřena.
2003:
Počátkem roku se vrátí Benjamin. V březnu Illnath odehrají 2 koncerty v Texu a 1000-fryd (centrum s koncertní halou, kinem a nahrávacím studiem v Dánsku) s norskou skupinou Arch Nemesis, pořadately festivalu Elements of Metal, na kterém hráli Illnath rok předtím. Většinu času příštích pár měsíců tráví na tvorbě nového materiálu pro další album. V létě Illnath dostanou nabídku od (pravděpodobně) skupiny Konkhra na listopadové turné, kterou přijímají. Jejich ohnisko zájmu se prudce přesouvá z přípravy nového alba na nacvičování materiálu pro nadcházející evropské turné. Těsně před turné se stálý basák Tobias rozhodne odejít, ale naštěstí stejného postu Andre "Chain" Trevland z Arch Nemesis nabídne v rámci koncertování svou pomoc. Po turné skončí vnitřní konflikty Benajaminovým opětovným odchodem.Zbytek členů se zatím soustředí na dokončování nového materiálu a začínají nahrávat nové album.
2005:
Druhé album "SECOND SKIN OF HARLEQUIN" vyjde zpožděně kvůli vratké finanční situaci v Japonsku. Mezitím se Peter a Tyr připojí k odbytišti 7thorns. Po nějakém čase se k Illnath přidá bubeník a zakladatel 7thorns Lars. K udržení reputace odehrají v květnu 2 koncerty v Thistedu a Albertslundu. Tyto koncerty způsobí odchod dalšího člena, Tobiase, který se rozhodne věnovat více času svojí rodině. Nastává hledání nového basisty a jsou započaty podoby budoucího směru, jakým se Illnath budou ubírat. Koncem roku konečně obratně nahradí basového hráče na mladého, avšak průměrně vypadajícího Kennetha.
2006:
Illnath mají nyní kompletní sestavu a připravují nový materiál pro 3. album.

Finština - užitečné výrazy

25. února 2008 v 13:42 | Kimbbu |  Finsko
Pozdravy:
Dobré ráno.
Hyvää huomenta.
-den. -päivää.
-večer. -iltaa.
-noc. -yötä.
Ahoj. Hei./Moi.
Rád/a tě vidím. Hauska nähdä.
Na shledanou. Näkemiin.
Opatruj se. Pidä huolta itsestäsi.
Jak se máte? Mitä kuuluu?
Děkuji, velmi dobře. Kiitos, erittäin hyvää.
A vy? Entäs teille?
Jak se jmenujete? Mikä on nimenne?
Jmenuji se... Nimeni on...
Těší mě. Hauska tutustua.
Počkejte. Odottakaa.
Kolik je ti let? Kuinka vanha olet?
Zabloudil/a jsem. Olen eksynyt.
Mluvím jen česky. Puhun vain tšekkiä.
Nerozumím. En ymmärrä.
Rozumíte mi? Ymmärrättekö te minua?
Máš hlad? Onko sinulla nälkä.
Mohu si od Vás zavolat? Saanko käyttää puhelintanne?
Miluji tě. Rakastan sinua.
Pomoc! Apua!
Jdu domů/do práce. Menen kotiin./Menen töihin.
Pojď sem. Tule tänne.
Dnes nemám čas. Tänään minulla ei ole aikaa.
Počkejte chvíli. Odottakaa hetkinen.
Hned se vrátím. Tulen heti takaisin.
Kolik je hodin? Paljonko kello on? Mitä kello on?
Děkuji. Kiitos.
Prosím. Olkaa hyvä.
Není zač. Ei kestä.
Promiňte. Anteeksi.
Co? Mitä?/Mikä?
Kdo? Kuka?
Kde? Missä?
Kam? Mihin?
Kdy? Milloin?
Jak? Kuinka?/Miten?
Ano. Kyllä.Ne. Ei.
Mám strach. Pelkään./Minua pelottaa.
Nemějte strach. Älkää pelätkö.
Kdo je ten pán? Kuka tuo herra on?
Vítám vás. Tervetuloa.
Dobrou chuť. Hyvää ruokahalua!
Na zdraví! Terveydeksi./Maljanne.
Když mám být upřímná, kouř mi vadí. Rehellisesti sanoen savu häiritsee minua.
Chtěl bych se rozloučit. Haluaisin hyvästellä.
Kdy vás zase uvidíme? Millointapaamme uudelleen.
Přijď zase brzy. Tule taas pian.
smrt - kuolema
Kde bydlíte? Missä asutte?
Chci poznat svět. Haluan tutustua maailmaan.
Kde jsme teď? Missä nyt olemme?
Měl jsem nehodu. Ajoin kolarin.
Píchli jsme. Meille sattui rengasrikko.

Norsko a duše Vikingů

25. února 2008 v 12:03 | Kimbbu |  Norsko
Norští Vikingové (Varjagové, Normani, Severní Germáni) byli poměrně kultivovaní lidé, až na to, že soudobým Norům nedělalo větší obtíž srdce ulovit soba k potravě :'( . Využívali všeho, co jim severská příroda dopřála. Pěstovali obilí i jiné plodiny, chovali koně a lovili. První choutky opustit svou rodnou zemi a vydat se vstříc lákavému neznámu je popadaly při rybaření na širé pláni moří. Už od 7. století stavěli dokonalé lodě, např. štíhlé plachetnice KARFI či dlouhé lodě LANGSKIP nebo kratší stabilní lodě hodící se na překonání delších vzáleností a přepravě KNÖRR. První vikinské nájezdy byly namířeny na okraje Britských ostrovů k přepadávání církevních stavení. Byla to snadná vítězství, takže není divu, že si je početněkrát zopakovali. Někteří se tu i časem usazovali. Výpravy se v norštině nazývají "víking" (ž.r.) a sami mužové z posádky pak "víkingr"(m.r.). Kromě anglických zemí mířili také do Francie. Nájezdy vikingů na anglické břehy uťal až r. 1066 Vilém Dobyvatel. Díky výchylkám z kurzu při nepřízni počasí však vikingové dojeli kolikrát dál, než doufali. Počátkem 9. století tak objevili Faerské ostrovy a brzy také se začali přibydlovat k obyvatelům na Islandu. Z Islandu už to pak byl jen kousek ke Grónsku. Z Grónska zahnaly bouře lodě až k břehům Severní Ameriky. A tak nic nescházelo k objevení Vinlandu (Země vína). Tento čin se poštěstil Islanďanovi, jehož jméno zní Leifur Eiríkson. Tyto příběhy o osídlování a objevování je možno si přečíst v islandských ságách (Sága o Eiríku Zrzavém (-otec Leifura) a Sága o Gróňanech) ze 13. století. O možnostech snadnějšího plavení svědčí nálezy primitivních kompasů.
Ukázky: knörr ↓ a langskip →

AMSVARTNER

25. února 2008 v 11:29 | Kimbbu |  Švédsko
Biografie napsaná vydavatelstvím Blackend:

Amsvartner se dali dohromady v roce 1993 v oblasti švédského Umeå. Zakladateli nebyli nikdo jiný než dvojčata Albin a Alfred Johanssonovi (basovka a bicí) a jejich kamarád Jonathan Holmgren (kytara). Během následujících několika měsíců plných tlačení a hlasité zábavy si toto trio zvolilo jiný směr ubírání své cesty a počali tvořit své první originální tony. Ve stejné době se k nim připojil Daniel Nygaard (kytara) a poskytl kapele mnohem solidnější a silnější zvuk.

První vystoupení si odbyli v roce 1994, následovalo vydání několika demo nahrávek: "Demo 1-95" a "Underneath the Thousand Years Gate", na kterých jim se zpěvem vypomohl starší bratr dvojčat Marcus Johansson (člen skupiny Disorge). Kopie 2. dema zajistila kapele spolupráci s vydavatelskou firmou Blackend.

V roce 1997 vydali své debutové mini-album "The Trollish Mirror", extrémně agresivní dílo které shrnuje jejich soudobý postoj.

V roce 1998 začínají Amsvartner skládat písně pro své první plnohodnotné album "DREAMS". Výsledkem tohoto náročného dlouhého roku plného práce je originální mistrovské dílo extrémní hudby. "Dreams" je zralé vyjádření vybíravého talentu a orginality Amsvartner. Byli schopni ukázat novou velice zajímavou cestu přehodnocení extrémní tvrdé hudby. Na rozdíl stovky jiných kapel okolo otevřeli novou cestu a nebáli se vyhnout bezpečným avšak neoriginálním cestičkám podporujíc jedinečnost, sebepozorování a pokrokový postoj během každého skládání. "Dreams" je pro ty, co nesnáší nicotnost většiny soudobé metalové hudby. Cesta ven, za kterou je považován každý sen.

DIMMU BORGIR

10. února 2008 v 17:22 | Kimbbu |  Norsko
Dimmu Borgir, norskou black metalovou skupinu, založili roku 1993 Stian Thoresen (Shagrath), Sven Attle Koperud (Silenoz) a Tjodalv. Název Dimmu Borgir pochází z islandského slova "temný hrad". O rok později od svého založení už natočili první EP I Evighetens Mørke (=Into the Darkness of Eternity). Téhož roku natočili ještě plnohodnotné album For All Tid. Další album na sebe nenechalo dlouho čekat a v roce 1996 vydali další album Stormblåst, které si vysloužilo kladný ohlas u fanoušků, hlavně kvůli povedeným melodickým pasážím. Zároveň je to poslední album, na kterém jsou všechny písně v norštině.

V roce 2003 vydali fenomenální album Death Cult Armageddon, které se zapsalo do celé historie Dimmu Borgir. Některé pasáže nahrávali s Pražskou filharmonií. Nejnovější kousek z roku 2007 nese název In Sorte Diaboli a je zatím prvním koncepčním počinem. Všechny skladby z alba také začínají The… Je také asi jejich nejkontroverznějším dílem - obsahuje méně symfonických pasáží než všechna předešlá alba.

Současní členové Dimmu Borgir:
Shagrath (Stian Thoresen) - zpěv (1993-)
Galder(Thomas Rune Andersen) - kytara (2001-)
Silenoz (Sven Atle Kopperud) - kytara (1993-)
ICS Vortex (Simen Hestnæs) - baskytara (2000-)
Mustis (Øyvind Mustaparta) - klávesy (1998-)
Hellhammer (Jan Axel Blomberg) - bicí (2005-)

Diskografie:
1994 - Inn I Evighetens MØrke (EP)
1994 - For All Tid
1996 - Stormblåst
1996 - Devil´s Path (EP)
1997 - Enthrone Darkness Triumphant
1999 - Spiritual Black Dimensions
2001 - Puritanical Euphoric Misanthropia
2003 - Death Cult Armageddon
2005 - Stormblåst (re-recorded)
2007 - In Sorte Diaboli
Shagrath - v celé své kráse v záři bodáků a s ocelovým srdcem démona :D

Zimní víla

3. února 2008 v 13:06 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
Nebe spadlo do mých dlaní, rozpálené do běla
Zhaslo jako hvězda ranní, rozmar zlého anděla

Refrén:
Dál se chci dívat, jak usínáš
Já chtěla tvou ženou být
Sníh taje, když ty se usmíváš

Co jsem zlého udělala?
Proč je na nebi zlý stín?
Vždycky jsem tě milovala
Až tě najdu, uvěřím

Refrén:
Dál se chci dívat, jak usínáš
Já chtěl se tvým mužem stát
Sníh taje,když ty se usmíváš

Nebe hoří, padá hvězda
Jenom tebe chci si přát
Jsi můj sen, který se nezdá
Jsi můj anděl, nesmíš odlétat

Refrén (2x):
Dál se chci dívat, jak usínáš
Já s tebou chci brzy být
Sníh taje, když ty se usmíváš

[Mezihra]

Refrén (2x)

Noční motýlek - část II

3. února 2008 v 0:48 | Kimbbu |  Hodina poezie
Noční Motýlek v denní prázdnotě (Motýlí TRILOGIE) část II

Opar mlhy, nová perla ze šňůry života,
stoupá do nebeských výšin, na patách s těžkou rosou,
k vidění než neřesti a taje, děsivá prázdnota,
straší nás jako Smrtka se svou věčnou kosou.
Nevinný Motýlek, symbol noci, naším klíčem k odpuštění,
otevírá bránu, za níž hříchy noci upadnou v zapomnění.

I když voláš, neslyší Tě,
nastražené sítě dostanou Tě.
I když doufáš, zklame Tě,
pošetilá přání pronásledují Tě.
I když miluješ, nečeká Tě,
odpuštění jednou zacelí Tě.

Ranní svit paprsku prostoupí mlhou, pohladí cestu netušíc,
koho hodinky poslední stane se svědkem,
když odhalí svým mučednickým světlem hrůznost pokladnic
vzpomínek a prožitých chvil, utápí steskem
bytosti temnoty. Denní záře je pro ně poslední stanicí,
na věčnost odchází duše bez křídel, za lid trpící.
..
Prázdnota, deprese, stud, pád a osamělá noc,
spoutají nás do jednoho a nikdy víc už nepustí.
Počítat krůčky sluneční, když kraji vládne půlnoc
znamená domáhat se osvobození od souzeného prokletí.

Modlitba můry - část I

3. února 2008 v 0:38 | Kimbbu |  Hodina poezie
Modlitba můry, můrinky malinké ( Z Motýlí TRILOGIE) část I

Noční vánek pohání křídla malé můry,
snáší se na měsíčním paprsku shůry
do uctívaných končin lidských zákoutí.
Skrz okna padá lidských zraků splav,
bledá můra si však může ploužit bez obav
proudem temné energie peříček z perutí.

Světský strach je nesmrtelností můry,
magická hodinka rodí se z kůry.
Rodí se z prachu, čarodějná posedlost,
přináší k životu, tajemná nesmrtelnost.

Životem si protrpěla, smrtí nic nekončí,
ze záhrobí přichází, spasit ji obručí,
svatou nelze; možná tak za let tisíc.
Duše se bouří, tělo je pouhým nástrojem
vytvořené při sporu Boha s Ďáblem,
zasloužený odpočinek čeká v plamenu svíc.

Přízraku noci, tvore soumraku, krvi Motýlkova,
z prachu rodí se zas a znova.
Konec jednoho života nakročil k narození,
plamínek dohasíná, naděje umírá poslední.
Zbytky prachu trousí se nocí bezednou,
modlí se Motýlek: Pohladit tak svět, zas, jednou...