Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

Březen 2008

Island

17. března 2008 v 19:19 | Kimbbu |  Island + Faerské ostrovy
Ve čtvrtek (13.3. 2008) jsem navštívila přednášku o srovnávání životních možností a podmínek na 3 zcela odlišných ostrovech - Island, Haiti a Hawai. Nebýt toho Islandu, ani by mě nenapadlo zůstávat v tak nepřátelském městečku o vteřinu déle, ale když už jsem o tom jednou začala přemýšlet, nakonec má náklonnost k Islandu zvítězila . Nejdřív jsem si omrkla, kde přesně je vchod do dotyčného klášteru, trošku se "prošla" a najednou jsem stála na nádvoří a volal na mě jeden pravděpodobně správce stavení. Dobrovolné vstupné jsem neúmyslně přehlídla, i když.. , ale co už, chudý student nemá peněz nikdy nazbyt . K mé radosti se Island promítal jako první, avšak jeho seznámování s okruhem lidí mi přišlo příliš krátké (pozn.:bylo nás tam celkem dost na to, že vývěska se dala snadno přehlídnout, o čemž svědčí i můj případ - nemít dlouhou chvíli ve škole, ani mě nenapadne studovat důkladně nástěnku). A teď už dávám prostor svým poznatkům z přednášky:
 • Islandským favoritem v přírodním oboru je národní park Tingvellir, je vyhledáván jak turisty, tak místními školskými sdruženími a rodilými občany.
 • Každých 10 minut lze na určitých místech pozorovat činnosti gejzírů, některé mají opravdu prvotřídní grády.
 • Opravdovým přírodním skvostem jsou místní vodopády; v porovnání s Niagáry není radno si s nimi zahrávat, některé jsou široké a prudké, jiné zase úzké a divoké :) Jinou formou vody jsou pak ledovce, které jsou ozdobou mořských hladin a zátočin.
 • Kostely mají oproti našim stavbám prazvláštní architekturu, je to důsledkem imigrování skandinávského obyvatelstva, které s sebou přitáhlo i určitý kus sebe.
 • Jelikož se nacházíme už v oblasti polárního kruhu, nesmíme opomenout polární den s nocí. Teplotní podmínky jsou celoročně relativně nízké, v létě až 15 stupňů, podle toho, jak se zadaří. Typické jsou časté mlhy a déšť.
 • V minulosti utrpěly lesy značnou devastaci, teď se snaží Islanďané o jejich nápravu a vysazují, seč jim síly stačí. Na druhé straně mají celkem zdařilé pastviny, na kterých pasou zvířectvo od ovcí až po koně.
 • Protože je tu s celkem cirka 2 letišti nemožnost nějakých utajených odletů, mají věznové příležitost na svátky jezdívat domů.
 • I když se to nezdá, přes nepříznivé podmínky je tu hodně vysoká úroveň žití, tím hůř pro turisty, i malá návštěva se jim opravdu prodraží.
 • Pokud se chcete dostat na Island "zadarmo", při letu do Spojených Států je možnost si udělat třídenní zastávku na Islandu a po uplynulé době pokračovat bez problémů dál.
 • Islanďané si svou zemi náležitě hlídají, takže je čím dál obtížnější se na pokrokovém Islandu zabydlet a zažádat si tu o svůj azyl. V budoucnu to bude pravděpodobně čím dál obtížnější.
 • Nejzabydlenější oblastí je samozřejmě hlavní město Reykjavík, po něm následují další populární Kópavogut či Akureyri.

O autorce blogu (Norsk)

17. března 2008 v 18:16 | Kimbbu |  Kimbbu (o mně)
Hei, mitt navn er Kimbbu Johannis. Jeg er født den 21. mars 1991, jeg er sytten år gammel. Jeg er høy, slank. Jeg har blå øyne, langt hår. Jeg er svært musikalsk, snill, kjekk, rolig, hyggelig, tankefull, trist, sta. Jeg har to søsterne. Jeg interesserer meg for musikk, kultur. Jeg liker orgel, klassisk musikk, kammermusikk, folkemusikk, metal musikk. Jeg spiller piano.

Legenda jménem Dracula

16. března 2008 v 15:07 | Kimbbu |  Ostatní
Hrabě Dracula (Vladislav III. - Napichovač) je potomkem vznešeného a stejně tak mocného rodu Draculů. Žil v 15. století v rodné Transylvánii. Za svého života, než se stal Nemrtvým, se zúčastnil mnoha pamětihodných bitev. Hrabě je proslulý svými vampyrickými sklony - již jeho předkové měli co do činění se Satanem. Všeobecně je znám pod pojmem UPÍR, ve východní Evropě např. jako NOSFERATU. Nevrhá stíny ani se neodráží v zrcadle. V jeho moci je ovládat některé tvory zvířecí říše - krysy, vlky, netopýry, sovy a jiné, stejně tak dobře se v některé může přeměnit, a když už jsme u těch změnách tělesných proporcí, v případech nejvyšší nouze je schopen zmenšit svou velikost natolik, že se protáhne kdejakou škvírou. Ke snazšímu dosažení vytouženého místa odpočinku své oběti se zhmotní buď v mlhu nebo v pouhý prach, a to pak cestuje jednoduše po měsíčním paprsku. Neovládá jen zvířata, ale také některé přírodní živly, bouři nebo mlhu. I když s tímto ortelem Nemrtvého získal rovněž i nesmrtelnost, bez krve by nemohl existovat. Spolu s krví dostává do těla i sílu, mládí a vitalitu své oběti. A když pak tato oběť zemře, stává se Dracula ještě mocnějším upírem, a zesnulý přibírá post noční bytosti a od té chvíle, pokud jej snad někdo neosvobodí, zažívá akční noci plné lovu. Tímto rozšiřuje dál své prokleté druhy.

Hrabě Dracula byl vysoké hubené postavy, neustále oděn v černé barvě. Ozdobou v jeho ostře tesaném bledém obličeji mu byl dlouhý knír, uši měl poměrně zašpičatělé. Kontrastem k až nezdravě bledé tváři byly neobvykle rudé rty s ostrými bílými zuby. Svým zjevem připomínal drahého ptáka, uprostřed dlaní mu rostly chloupky (užitečné v případě šplhání po strmých zdích) a nehty měl dlouhé, zastřižené do špičky. Jeho dech nepříjemně a trpce "voněl" po krvi. Častými mimickými výrazy byly ďábelsky vychytralé úšklebky a ledové smrtící pohledy.
Převrácený režim mu nedovoluje po celý dlouhý den opouštět své lože, tedy rakev ukrytou hluboko v temné kobce, kam se nedostane ani nejmenší záblesk nepřátelského slunečního paprsku. Ve stavu spánku nejeví žádné známky života, i když svého typického vražedného pohledu jej nezbaví ani sladké snění. Ke svému životu potřebuje kromě krve i rodnou zeminu, která je jakýmsi pojítkem s jeho žitím. Nejvíce bezmocným je ve spánku a tady se jeví možnost jej taky navždy usmrtit. Respekt u něj vyvolávají duchovní předměty (křížky, hostie), česnek, usmrtit jej lze přímým bodnutím kůlu do srdce, což umocňuje následné uříznutí hlavy (pro jistotu ještě nacpat pořádně ústa česnekem). Ještě důležitá připomínka: pokud jej nepozvete sami přes práh vašeho domova, nic s tím nenadělá, v opačném případě pak může přijít kdykoli se mu zachce.

Inspirace: Bram Stoker: Dracula (román)

Forever Slave: Lunatic Asylum

7. března 2008 v 20:41 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
In lunatic asylum
She found a door
Her parents were killed
Their blood was in her hands
Con su mirada en tierra
Sus ojos ocultan secretos
Murmur:
Innocent! Alice tortured by darkness
Innocent! Alice shades will get you down
Innocent Alice
Is tortured by darkness
How a strange fantasy
In Dante´s Paradise
Con su mirada en tierra
Sus ojos ocultan secretos
Murmur...
In the shades of the night
And fire in the eyes
Con su mirada en tierra
Sus ojos ocultan secretos
Innocent! Your soul
Come back to the shades
Her sweet voice shakes
With this sentence
Con su mirada en tierra
Alice reclama el destierro
Murmur...
Pojednání:
Alice nejspíš trpí pomateností mysli. Zabije své rodiče, aniž by si to uvědomila, a na zrůdnost svého činu přijde, až se rozestoupí clona naivity. Domnělé útočiště hledá v blázinci, ale pořád ji dostihuje vidina hrůzné vzpomínky a i když již smyla krev z rukou, nadále cítí její trpkost a spalování. Bojí se podívat pravdě do očí, raději klopí zrak k zemi. Její nevinnost byla pohlcena temnotou, naivita vzešla ve stíny. Cítí, že ji to každou chvíli pohltí. Proto se rozhodne vykonat kompromis vůči těmto stínům a přebírá svůj spravedlivý rozsudek, aby vyrovnala harmonii mezi hranicí dobra a zla. Už je svým zpytováním celá zmučená, jako lidská troska, pokud se dá ještě nazvat lidskou bytostí. Její nevinnost je ta tam, bláznivé ohýnky v očích mluví za všechno. Takže tento ortel je spíše spásou než zatracením, a tak se Alice domáhá svého vypovězení ze světa, nějakého odlehlého místa, na kterém může nechat upadnout vzpomínky v zapomnění a osvobodit svou zbědovanou duši.

Zajímavosti, které stojí za zhlédnutí

1. března 2008 v 16:13 | Kimbbu |  Finsko
Finský záliv (Gulf of Finland):
Východní rameno Baltského moře se nachází mezi Finskem a Estonskem a končí v ruském Petrohradě, kde navazuje na řeku Nevu. Největší hrozbou pro Finský záliv je vodní květ, který v létě pokrývá obrovské plochy.
Polární záře (Aurora):
Přírodní barevně odlišené světelné plochy, které se dají nejlépe pozorovat po nocích, obzvláště typické pro země kolem polárního kruhu. Na severu je také známa jako Aurora Borealis. Název Aurora pochází od římské bohyně úsvitu a Boreas je řecké označení severního větru. Polární záře je nejčastěji k vidění od září do října a od března do dubna.
Jezero Bodom (Lake Bodom):
Umístěné blízko města Espoo, nedaleko Helsinek. Jezero je nechvalně proslulé kvůli vraždám, které se staly v noci 4.6. 1960, kdy tu stanovali čtyři dospívající (2 kluci a 2 holky) a byli záhadně napadeni ve svých stanech. Nils, který jako jediný napadení přežil, byl roku 2005 obviněn z vraždy svých kamarádů, ale vzápětí u soudního jednání zproštěn obžaloby.
Laponsko (Lappi):
Jedna z finských provincií, skoro 100 km² velká. Žijí tu necelá 4% finské populace, většina z nich původní obyvatelé Samiové. Hlavním městem této laponské provincie je Rovaniemi. Je to jedna z nejextrémnějších oblastí, střídá se polární den (léto) s polární nocí (zima). Typickým obývajícím zvířectvem jsou sobi.
Uspenská katedrála (Uspenskin katedraali):
Pravoslavná katedrála v Helsinkách, zasvěcená Panně Marii a slouží k jejímu odpočinku. Byla navržena ruským architektem Alexeyem Gornostaevem, díky čemuž se nápadně podobá ruským palácům. Postavená je z červených cihel, 13 kopulí symbolizuje Ježíše a jeho pomocníky. Katedrála se upíná nahoře nad přístavem Kanavakatu a dohlíží na celé město.

Olavinlinna (St. Olaf´s Castle):

Válečný kamenný hrad z 15. století se nachází v městečku Savonlinna. Byl založen Erikem Axelssonem Tottem v roce 1475 a původně pojmenován Sankt Olofsborg. Sloužil jako obrana oblasti Savonia a k vytvoření stálých hranic mezi Švédským královstvím a nepřátelským Ruskem. Současně se využívá jako velkolepá scéna slavného letního Savonlinn Opera Festivalu.
Hrad Raseborg (Raaseporin linna):
Středověký hrad v obci Ekenäs. Jeho zakladatelem byl Bo Johnsson Grip. Účelem bylo ubránit zájmy Švédů před dnešním Estonskem. Hrad byl původně vystavěn na malém ostrůvku na konci severní zátoky ve třech různých etapách v období od 14. do 16.století. Hrad pamatuje početné množství bitev a teď nemá daleko ke zřícenině.