Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

Zajímavosti, které stojí za zhlédnutí

1. března 2008 v 16:13 | Kimbbu |  Finsko
Finský záliv (Gulf of Finland):
Východní rameno Baltského moře se nachází mezi Finskem a Estonskem a končí v ruském Petrohradě, kde navazuje na řeku Nevu. Největší hrozbou pro Finský záliv je vodní květ, který v létě pokrývá obrovské plochy.
Polární záře (Aurora):
Přírodní barevně odlišené světelné plochy, které se dají nejlépe pozorovat po nocích, obzvláště typické pro země kolem polárního kruhu. Na severu je také známa jako Aurora Borealis. Název Aurora pochází od římské bohyně úsvitu a Boreas je řecké označení severního větru. Polární záře je nejčastěji k vidění od září do října a od března do dubna.
Jezero Bodom (Lake Bodom):
Umístěné blízko města Espoo, nedaleko Helsinek. Jezero je nechvalně proslulé kvůli vraždám, které se staly v noci 4.6. 1960, kdy tu stanovali čtyři dospívající (2 kluci a 2 holky) a byli záhadně napadeni ve svých stanech. Nils, který jako jediný napadení přežil, byl roku 2005 obviněn z vraždy svých kamarádů, ale vzápětí u soudního jednání zproštěn obžaloby.
Laponsko (Lappi):
Jedna z finských provincií, skoro 100 km² velká. Žijí tu necelá 4% finské populace, většina z nich původní obyvatelé Samiové. Hlavním městem této laponské provincie je Rovaniemi. Je to jedna z nejextrémnějších oblastí, střídá se polární den (léto) s polární nocí (zima). Typickým obývajícím zvířectvem jsou sobi.
Uspenská katedrála (Uspenskin katedraali):
Pravoslavná katedrála v Helsinkách, zasvěcená Panně Marii a slouží k jejímu odpočinku. Byla navržena ruským architektem Alexeyem Gornostaevem, díky čemuž se nápadně podobá ruským palácům. Postavená je z červených cihel, 13 kopulí symbolizuje Ježíše a jeho pomocníky. Katedrála se upíná nahoře nad přístavem Kanavakatu a dohlíží na celé město.

Olavinlinna (St. Olaf´s Castle):

Válečný kamenný hrad z 15. století se nachází v městečku Savonlinna. Byl založen Erikem Axelssonem Tottem v roce 1475 a původně pojmenován Sankt Olofsborg. Sloužil jako obrana oblasti Savonia a k vytvoření stálých hranic mezi Švédským královstvím a nepřátelským Ruskem. Současně se využívá jako velkolepá scéna slavného letního Savonlinn Opera Festivalu.
Hrad Raseborg (Raaseporin linna):
Středověký hrad v obci Ekenäs. Jeho zakladatelem byl Bo Johnsson Grip. Účelem bylo ubránit zájmy Švédů před dnešním Estonskem. Hrad byl původně vystavěn na malém ostrůvku na konci severní zátoky ve třech různých etapách v období od 14. do 16.století. Hrad pamatuje početné množství bitev a teď nemá daleko ke zřícenině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 6. srpna 2010 v 13:26 | Reagovat

ten poslední hrad ani neznám, ale vypadá pěkně. Každý hrad ve Finsku je super, když j etam nedostatek památek :D

2 Kimbbu Kimbbu | Web | 6. srpna 2010 v 15:05 | Reagovat

Kamenný hrady jsou bezkonkurenční, tak jsem se snažila je taky obsáhnout :)) A některý památky byly doporučený v cestovní finské konverzaci...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama