Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

Dracula trochu jinak

8. září 2008 v 18:40 | Kimbbu |  Ostatní
Jak je známo z klasického zpracování od Brama Stokera, Dracula je na konci knihy zabit - přesněji upálen, avšak spisovatelka Jenny Nowak tento fakt přešla bez povšimnutí a se svou fantazií dala vzniknout novému zpracování již světově proslulého vampýrského románu. Její Bela (celým jménem kníže Vlad Bela Denszö Dracula), přeživ jednu dočasnou smrt, která se odehraje v kostele, žije dále poté, co jej v sutinách objeví jeden chudý rumunský mladík. S jeho pomocí, kterou činí notná dávka krve, se zase brzy postaví na nohy a utvrdí se v přestěhování do daleké země, tentokráte to však není Anglie, nýbrž Spojené Státy.

Dracula se v této knize projevuje jako snad kterákoli jiná lidská bytost se srdcem stvořeným pro lásku, i když je to přece jen nemrtvý. Po svém znovuzrození se nedokáže zbavit myšlenek na svou lásku Liane, jež zahynula v již zmiňovaném kostele. Žádná jiná se neděsila jeho touhy po krvi. Jak jen mu teď v jeho studeném a trpkém životě chybí! Ale smrtelnou bytost zpátky navrátit nelze, s tím se musí smířit. Zbyla mu po ní už jen ztrouchnivělá kostra, i když v jeho očích stále nepozbyla své krásy.

Když bych se měla soustředit na vlastnosti, kterými se Bela liší od Stokerova Draculy, zajisté v tom sehraje roli sluneční svit. Pro Belu znamená světlo něco mučivého, spalujícího, sužuje ho jako ta nejtěžší choroba. Když je vystaven Slunci, nemůže skoro pohnout rty, natožpak chodit, a je odkázán na pomoc svého věrného komorníka. Avšak jakmile se Slunce schová, Bela pln elánu vyskočí, až se lidé diví, kde se v něm najednou ta energie bere. Proto se raději přes den zdržuje v temných prostorách a vyčkává, až bude moci z brlohu ven.

Dále stojí za zmínku jeho zaplanutí pro kulturní život. Náhodou se dostane na konkurz v jednom americkém divadle a jelikož se jedná o roli samotného Draculy, kdo jiný by se na tento post hodil lépe než sám Dracula osobně? ;D Samozřejmě že nemůže vystupovat pod svým vlastním jménem, v Americe by mu to stejně nikdo neuvěřil, ti všechno považují za pouhou hru, takže se vydává za jednoho maďarského zbohatlíka jménem Bela Lugosi (Lugos je obec, ve které kdysi Dracula přenocoval a kde také poznal svou životní lásku Liane). Pokud jste světaznalí, pak vám jistě neunikne shodnost jména s jedním reálným maďarským hercem, který se dokonce proslavil jako "ten, jenž hrával Draculu". Autorka má tento příběh opravdu velice chytře promyšlený.
Více už dodávati nemusím, kdo chce, přečte si sám, já osobně bych tuto knihu doporučila, poněvadž je psána velmi chytlavě a je velice zajímavé sledovat dění Draculy zase z jiného úhlu pohledu :).

Zdroj: román "Nemrtvý" od Jenny Nowak
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama