Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

The Last Trip

31. března 2009 v 21:49 | Kimbbu |  Essays (AND SO ON:D)
Three years ago, my previous school arranged a two-day trip into the forest in Bystřice pod Hostýnem. A kind of that send-off event is held annualy at our school. Two classes took part in it. It was the end of spring and the weather forecast promised mainly a sunny sky and a slight breeze.

According to the plan, we arrived in a place and put our luggage in the huts.
"It´s a perfect day for a campfire!" exclaimed our teacher. We rushed out from the huts in high spirits and sat down to the fire. Nevertheless, it all seemed to be misplaced enthusiasm, because the sunshine faded away and instead of it the rain started pouring. The dressy girl from our class despaired: "Oh my God, my new perm is going to be destroyed!"
Not only her, but all of the students made wry faces. Moreover, we heard even thunders which meant the only thing - hurry up back to the huts!

In the end, the amusement wasn´t as poor as it could seem. We were entertaining ourselves, laughing, playing some indoor games such as 'hide and seek' or juggle apples and tried to imitate walruses. Nobody was bored. Well, almost nobody, naturally.

Soon the weather got over the worst and we could continue where we ended before. Without doubt, it was a really enriching experience. All the people found there the best for them. Those people, who like comfort, were just hanging about and did nothing at all. Those, who like activity, were enjoying the games as one of my classmates put it: "Though I was so looking forward to eating knockwursts and wandering around, I enjoyed it all the same. The games we played were interesting and funny." How easy is to delight todays´ children. The trip has become the main topic of conversations for a long time. I must admit that the event was more than successful.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kjaernes Kjaernes | Web | 1. dubna 2009 v 14:34 | Reagovat

Konečně zas nějaký článek. Ale musím se přiznat, že jsem si to musela hodit do překládače. xD Nejspíš by bylo lepší, kdyby tu ten překlad rovnou byl...

2 Kimbbu Kimbbu | 1. dubna 2009 v 19:39 | Reagovat

To jsem si sem hodila jenom jednu essay, protože jsem zjistila, že už je posledního března a že za březen tu nemám ani jeden článek, tak se tu něco objevit muselo ;D Ale překládat se mi to nechce.Tadyto je taková trapárna o výletě, někdy sem přidám něco lepšího :))

3 Kjaernes Kjaernes | Web | 3. dubna 2009 v 18:33 | Reagovat

No jo, doufám, že tu zas něco přihodíš a ne až na konci měsíce. :-D

4 Kimbbu Kimbbu | 5. dubna 2009 v 18:35 | Reagovat

To zase ne, počítám tak o velikonočních prázdninách, to je v cuku letu ;)) Jestli přežiju následující 3 dny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama