Místo zasvěcené nejen severským končinám aneb Manev blir mett før øynene :)
PĚKNĚ VÁS VÍTÁM VE SVÉM KRÁLOVSTVÍ ;D POHODLNĚ SE USAĎTE A ZKOUMEJTE JAK JE LIBO...ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE :))) ZDRAVÍ KIMBBU

Duben 2009

Crimfall: Aubade

29. dubna 2009 v 19:48 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
Hledala jsem texty Crimfall a nenašla jsem absolutně vůbec nic, což mě dost naštvalo, takže jsem se rozhodla, že si je napíšu sama, ale vzhledem k tomu, že jim vůbec není rozumět, skončila jsem jen u AUBADE, protože je to taková balada s lehkým podkladem a něco jsem pochytila, ale všechno taky nemám... Jsem zvědavá, jestli se vůbec někdy dočkám zveřejnění jejich textů, protože by mě moc zajímali. A přikládám to, co mám, ale vůbec nesázím na pravděpodobnost těchto formulací ;D Věsměs by to mělo být takhle správně, ale vůbec si nejsem jistá 3., 10., 11., 15. řádkem. Ale kdyby si to chtěl někdo zazpívat, tak tohle k tomu úplně stačí ;D Jinak "aubade" je z francouzského slova "albade" a jiných slov nevyjímaje latinské "albus", a znamená "píseň doprovázející nebo vyvolávající svítání" nebo "báseň či píseň milenců (nebo taky pojednávající o milencích), kteří se rozešli za svítání"

Are you afraid
Are you ashamed
The light has tied
Your last goodbye

You'll never know how it feels
To lose yourself
To be complete
And no one else will take the blame
It's mine to bear

Come play with me
And so did here
Beyond your trust
Hurt you I must

My body is tired of losing you
The drug of lust you withdrew
Tonight I have no choice to leave you beloved

A asi nějak takhle by se to mohlo přeložit:

Bojíš se?
Stydíš se?
Světlo svázalo
Tvé poslední sbohem

Nikdy nezjistíš, jaké to je
Ztratit sebe
Být kompletní
A nikdo jiný nevezme vinu na sebe
Musím ji nést já

Pojď si se mnou hrát
Tady také
Přes tvou důvěru
Musím tě zranit

Mé tělo je unavené ze ztrácení tebe
Vzal sis toužebnou drogu
Dnes večer tě nemůžu opustit, můj milovaný

CRIMFALL

28. dubna 2009 v 20:25 | Kimbbu |  Finsko
EPICKÝ FOLK METAL
Konečně jsem se rozhodla napsat pár slov o Crimfall, respektive přeložit z jejich oficiálních stránek ;D Takže, poslechněte si jejich příběh:

Kapela Crimfall má poměrně mladou duši. Vzešla z temnoty na povrch zemský ve velmi bouřlivém ročním období, na podzim roku 2007, jako vize jednoho muže. Tímto mužem byl Jakke Viitala, který si jen pro svoje potěšení napsal 3 skladbičky, a čím více je prozkoumával, tím více se mu zdály jedinečné, rozmanité, silné a zkrátka takové, aby se mohly samy postavit na vlastní končetinky před širší okruh posluchačů. Avšak stále mu chyběla jakási můza, která by jeho působivé melancholické melodie přenesla za hranice obyčejných lidských možností. Potřeboval někoho, kdo probudí k životu jeho příběhy hlasem krásným a zrovna tak silným. Nakonec si vybral (myslím že velice dobře) a jeho sestavu doplnili Mikko a Helenka. Následně se zrodila jejich první nahrávka, "Burning Winds".

Brzy poté o jejich hudbu projevilo zájem vydavatelství Napalm Records. Tvořivé plameny mocně vyšlehly a aby byla řádně využita jejich síla, zamluvili si Crimfall na léto studio. Po zuřivém psaní textů, které členy Crimfall notně vyždímalo, vstoupili do studií s hrstkou velice dovedných muzikantů (tedy hostů). Janne Jukarainen udával rytmus boje a Henri Sorvali podporoval jeho tloukotlach basovými variacemi. Celé dílo bylo dozdobeno půvabnými strunami, harmonikou a dalšími kouzelnými nástroji, které zmírňují fakt, že nahrávání trvající několik měsíců bylo velmi úmorné. Svět byl svědkem zrození ostrého a krvavého debutového alba "As the Path Unfolds..."!

Jejich hudbu je těžké popsat, jelikož je zahalená ve spoustě masek a převleků. Můžete slyšet vlivy ponuře mrazivého severu a jeho folk metal, rovněž také dotek black metalu, který je tu naznačen jak drsnými démonickými vokály pana Mikky tak texty, avšak tohle všechno je ještě obaleno impozantní instrumentací a epickou atmosférou, která vykresluje příběh po vzoru legendárních filmových soundtracků. Na albu samozřejmě vítězí pocity velkoleposti a bloudění, s melodiemi a andělským hlasem Helenky, který nás předhodí přímočarým pocitům, kontrastu stoupajícího světla a padlého stínu.

Členové:
Jakke Viitala - kytary a orchestrace
Mikko Häkkinen - zpěv
Helena Haaparanta - zpěv
Mé dojmy z poslechu alba (mimochodem 1. poslechu): - Myšlenkové pochody

Takže celé album otevírá intro, z kterého mám pocit, jako bych se dívala na nějaký historický válečný film, o čemž svědčí i obal desky plný mrtvých bojovníků. Ojojoj, a teď se do toho vpletla líbezná melodie husliček a chorálu či co to je. Moc povedené intro ;)) Doporučuji si to dát do sluchátek a pořádně osolit, je to moc krásné. A už přichází na řadu Helenka a nějaký muž jí ku pomoci vřeští.

Můžu říct, že mě to fakt baví, a to je prosím 1. poslech :)) Je to folkové melodické, vikinské, výpravné, rytmické, úžasné ;D Plynulé přechody údernějších a klidnějších instrumentálních pasáží. A teď se mi zdá, že tam někdo buší do kovadlinky a zařval chlap. Snad mu nikdo neublížil.
Juj, 3. skladba, pokud započítám i intro, je z demíčka. Konečně to slyším pořádně, to demo bylo v mizerné kvalitě. Opět se jim to povedlo. Můžu jedině doporučit. Už k tomu nic psát nebudu.
Jo, ještě jedna důležitá věc: Je to trošku jinší kafe než Tacere a o to zajímavější poslouchat Helenčin hlas v jiném zpracování ;))

Přátelé drazí, jsem v Sedmém nebi, je to tuze krásné, že bych z toho plakala ;D Promiňte, že vás s tím pořád otravuju, ale kdybyste to slyšeli, tak padnete... Momentálně se nacházím u dalšího intra ,ve kterém se Hel vyzpívává z lidské mizérie. A další skladba zní jako historický válečný tanec, teda aspoň zpočátku, teď už to zase ovládl onen muž, přenádherně vřeští. A celý dojem umocňuje a vyvažuje kdo jiný než Hel ;)) Cože?? Už jsem v půlce alba? To to rychle utíká. Mně to něco šíleně připomíná, a nevím co. A je to tak tragicky krásné... S každou další skladbou si říkáte, že je snad ještě lepší než ta předchozí a že ji snad nemůže nic překonat a ejhle, pak to skočí na další a poznáte, že jste se zmýlili a tak to jde pořád dál :))

Už jsem doposlouchala. Uzavírá to melancholický kytarový kousek pojednávající o listopadu. Chápejte akustickou kytaru. Celou mě to rozjitřilo ;)) Dá se říct, že je celé album v totožné náladě, což je dobře, protože by jinak působilo příliš chaoticky. K mému smutku skončilo velice záhy :'( Ale znovu si ho pouštět nebudu, musím nechat uležet pocity a dojmy :-) A ještě bych se neudržela a zase psala nějaké kecy ;D

Archandělé

27. dubna 2009 v 20:25 | Kimbbu |  Mystika a metafyzika
Existuje devět kůrů andělů, archandělé jsou jednou skupinou. Dále tu máme anděly, knížectva, mocnosti, ctnosti, dominia, trůny, cherubíny a serafíny. Archandělé spolu s anděly jsou nejvíce spojeni se Zemí. Jsou velicí, hluční, ale také milující a nesobečtí. Nejsou žádného pohlaví, rozdělují se však na mužskou a ženskou energii podle toho, jaký úřad vykonávají. Většinou končí jejich jména na "el", což znamená "od Boha", výjimkou jsou dva proroci, kteří do tohoto stavu přešli po smrti.

ARIEL:

("boží lvice"). Pracuje s archandělem Rafael, obývají říši, která se nazývá "trůny". Vyzařuje světle růžové světlo. Pomáhá se zvířaty, přírodou, materializací.
AZRAEL:

("komu pomáhá Bůh"). Přenáší duše zemřelých do nebe, utěšuje truchlící. V hebrejské a islámské tradici považován za "anděla smrti". Jeho barvou je béžová.

GABRIEL:

("boží posel"). Je strážcem poslů (spisovatelů) a rodičů (mateřství). Zvěstoval Zachariášovi a Marii, že se narodí Jan Křtitel a Ježíš (zaznamenáno v Lukášově knize). Zachránil Abrahámova syna Lota před zkázou v Sodomě. Vyzařuje tmavě žlutou barvu.
HANIEL:

("boží sláva"). Pomocnice žen v otázkách zdraví a jasnovidectví. Spojena s planetou Venuší a Měsícem a je jednou z deseti archandělů sefirotu v kabale. Provázela proroka Enocha do nebe. Je spojena se světle modro-bílou barvou.
CHAMUEL (Šamuel):

"ten, kdo vidí Boha". Způsobuje globální i osobní mír, pomáhá nacházet ztracené předměty a objasňovat situace. Vůdce andělské říše "mocnosti". Vládne kabalistickému stromu života - je jedním z deseti archandělů sefirotů z kabaly. Září světle zelenou barvou.
JEREMIEL:

"boží milost". Léčí naše emoce, pomáhá nám odpouštět a s plány na pozitivní změny. Podle starých židovských textů jeden ze sedmi hlavních archandělů. Údajně pomáhá s prorockými vizemi. Jeho barvou je narudle purpurová.

JOFIEL:

"boží krása". Uspořádává naše myšlenky, odstraňuje negativitu v domovech, úřadech, myšlenkách. Je ochránkyní umělců a zastánkyní božího zákona. Vyzařuje jasnou fuchsiovou barvou.
METATRON:

Za svého života byl prorokem Enochem. Svůj život věnoval svaté službě a proto vstoupil na nebesa. Vede kabalistické archanděly v sefirotu. Dohlíží na děti, jak na Zemi, tak na nebi. Údajně pomohl Mojžíšovi při odchodu z Egypta do Izraele. Projevuje se zelenou a tmavěrůžovou barvou.
MICHAEL:

("ten, který je jako Bůh"). Zbavuje strachu a pochybností, odstraňuje negativitu. Považován za nejmocnějšího ze všech archandělů. Podle Bible provádí hrdinské skutky ochrany. Chrání a dodává odvahu těm, kdo jej přivolají. Dohlíží nad andělskou říší "ctnosti". Vyzařuje purpurovou až kobaltově modrou barvou.
RAFAEL:

("ten, který léčí"). Lečí choroby, vede všechny léčitele a radí jim. Pokládán za svatého ochránce cestovatelů. Jeho barvou je jasná smaragdově zelená.
RAGUEL:

("boží přítel"). Přináší harmonii do vztahů, řeší nedorozumění. Dohlíží na všechny anděly, zajišťuje harmonii v jejich vztazích. Pomohl proroku Enochovi vstoupit na nebesa. Září vodově modrou barvou.

RAZIEL:

("boží tajemství"). Léčí duchovní a psychické blokády, pomáhá s výklady snů a vzpomínek z minulosti. Sedí tak blízko božího trůnu, že slyší všechna tajemství vesmíru, které sepsal ve knize Sefer Raziel. Podle kabaly je ztělesněním boží moudrosti. Náleží mu duhová barva.

SANDALFON:

Byl prorokem Eliášem, vystoupil na nebesa a stal se archandělem. Léčí lidské agresivní sklony, doručuje modlitby Stvořiteli. Pomáhá hudebníkům. Mojžíš jej nazýval "vysokým andělem" kvůli jeho mohutné postavě za života. Vyzařuje tyrkysovou barvou.
URIEL:

("boží světlo"). Anděl moudrosti a filozofie, ozařuje mysl do hloubky a dodává nové myšlenky. Je andělem světla, obývá říši osvícených "serafínů", kteří jsou z kůrů nejblíže Bohu. Jedním ze čtyř hlavních archandělů. Varoval Noema před hrozící potopou. Jeho barvou je světle žlutá.
ZADKIEL:

("boží spravedlnost"). Léčí problémy s pamětí, pomáhá s duševními problémy. Podle Kabaly je spoluvůdcem Michaela, chrání nás od nižší energie. Vyzařuje tmavě modrou barvu.
ZDROJE:
Obrázky jsou jenom ilustračního charakteru, vypůjčila jsem si je ze stránky www.mandalky.cz
Použité informace jsem čerpala z knihy Doreen Virtue: Andělé

Tristania: World of Glass (Skleněný svět) - výběr

26. dubna 2009 v 17:37 | Kimbbu |  Texty a překlady písní

THE SHINING PATH - Zářící cesta

Nestarej se, jestli se dusím
Obětuj mě za mé hříchy
Za mou víru
Plivni na mě
Zemři se mnou
Až odejdu
Smrt přijde k tobě
Smrt bude plakat

Plameny se zvýšily, aby olízly kůži na její bradě
Slova, která řekla
Pro ta slova by zemřela
Dav se kolem ní shlukuje
Velebuje jejich milosrdného Boha
Její výkřiky slábnou
"Pohan, pohan"
Masa lidí křičela
Děti, které kdysi milovaly
Měly nyní své malé dlaně plné kamení

Našli ji krvácející
Temná noc se plížila
Byla ona jedním z ďáblových vlastních dětí?

Za vírou
Za bolestí
A žalem
Ležím nízko
A plazím se hluboko
Vybírajíce úzkou cestu

Strachuj se svých myšlenek a nechej jim otce soudce
Kráčej zářící cestou a veď slabochy dál
Dav ji obklopuje
Velebuje jejich milosrdného Boha
Jejich výkřiky sílí
"Pohan, pohan"
Masa lidí křičela
Chyťte tu bezbožnici
A předložte ji žáru

Upalte mě v ohni
Nazvěte mě lhářem
Křičte na mě
Proste mě
Až odejdu
Smrt ke mně přijde
Smrt bude plakat
Upalte mě v ohni...

WORMWOOD - Pelyněk

"...Třetí anděl zafoukal do trumpety a velká hvězda spadla z nebe, planoucí jako pochodeň a padla na třetinu řek a pramenů vod. Jméno této hvězdy je Pelyněk. Třetina řek zpelynkovatěla a mnoho tvorů zemřelo, protože voda zhořkla..."

Když jsme v hospodě
Nepřemýšlíme, jak se změníme v prach
Můžeš se tedy zeptat
Je puška odvážná?

Terrible Oter Nactu
Sonie Quore Tierris
Terrible Oter nactu
Octarilus lili jihu

Můžu vidět Božího nenarozeného syna
Hrajícího si s nabitou puškou
Všechny naše hříchy...
Zemře pro nás...
Nebo nám někdo lhal?
Můžu vidět postavu Boha
Topící se v jezeru krve
Mocný sbor starověkých generací zpívá
Hle! Ruka smrti
Vytlačující poslední dech Země
Hvězdy padají z nebe
A já vím proč

Podívej se na Boha a jeho ruku smrti
Vytlačující poslední dech Země
Jak se to všechno stalo?
Přineseno k nám židovským políbením?
Dívám se, jak Slunce odchází
Žila jsem, abych viděla konec

Když sleduji, jak Slunce odchází
Má ztracená víra nahrazená pochybností
Všechny naše hříchy...
Zemře pro nás...
Nebo nám někdo lhal?

Dovol nám nalít jeden poslední nápoj
Naplň sklenice po okraj
Svět v ohni
Stále mohu slyšet zpěv sboru
Hle! Tvé noční můry se naplnily
Bůh dostal svou poslední vůli
Svět se přestává otáčet
A smrt je všude kolem...

Přijdi...
Připoj se k přípitku
Bůh je mrtvý...

TENDER TRIP ON EARTH - Křehký výlet na Zemi

Další den
Další strana
Stále omámen
Stále ve snu
Pryč z roury
Má touha po životě
Přichází a chodí
Shůry
Domáhající se čistoty
Střízlivosti
Proklínající mě jako kladivo
Přibíjející mě
Pryč z vodovodní trubky
Vysávám svou touhu po životě
A všechny mé měnící se sny
Zdá se, že
Nahoře na balkóně
Bůh na mě dolů volá
Něco, co nemůžu slyšet

Slzy padající z nebe
Slova z ukolébavky
Všechno krásné umírá
Pro teď vydržíme
Ačkoli jsme požehnáni hříchy
Přiměla jsi mé unavené srdce zpívat

Můžeš být slunečním paprskem
A na chvíli zazářit
Na chvíli
Můžeš se hodně smát
A ukázat tento úsměv

Jsem na křehkém výletu
Pomalu ztrácím kuráž
Šílenství je ve vzduchu, bojím se
Zůstaň, jsi má kyselá královna
Zůstaň v mém zašlém týmu
Poběž se mou chodbou

WORLD OF GLASS - Skleněný svět

Vše, co jsi kdy chtěla
Vše, po čem jsi toužila
Kráčet se mnou
Pozvednu tě výš
Cítím, jak se tvé tělo třese
Dej mě do ohně
Vše, co jsi kdy chtěla...
Po čem jsi toužila...
Kdo je kořist
Co je hra
Kterou Bůh vytvořil
Zůstaň se mnou
Jsme ti, které Bůh nenáviděl

Jsem padající kámen ve skleněném světě
Jsem tikající bomba s maskou úsměvu

Chtěla jsi mě někdy opustit?

Zahraju ti jako housle
...zůstaň...
Budeš královnou
A já králem
Doženu tvé děsivé příšery
Na útěku
Se mnou jsi v bezpečí
Ovládám se

Vyplním všechny tvé sny
Každou představu
Budu to
Co potřebuješ
Záruka spokojenosti

Můžeš je vidět?
Můžeš je slyšet?
Můžeš je cítit?
Bojíš se jich?

CRUSHED DREAMS - Rozdrcené sny

Zadusil jsi výkřik
Drtíce sen
Uskutečnil jsi plán

Ukaž tomu hříšníkovi svého drahocenného Boha
Odejmi vinu z mých ramenou
S jednouchým nápadem
Ukaž mi potěšení života
A jak se chytá
Nejen vzduch, který dýchám
Nebo sen, který jsem zapomněl...

Poslední úsměv
Poslední slovo
Je čas čelit konečnému výsledku
Pohan
Bezbožné činy
Padat...
Hluboko...
Tvé prázdné místo završeno

Vyhladit...
Vymýtit...

Připravujíc se na smrt
Očekávajíc světlo, až na nás zasvítí
Přejíc si, aby Slunce padlo na naše hlavy
Ukaž nám radost ve světě, který obýváme
Proměň naše sny ve hříchy

Tvůj první dech
Vzdálené vyzvánění
Ty jsi způsobil, že tyto zvony zavolaly
Pohan
Bezbožné činy
Plazit se...
Hluboko...
Poslední přetvářka

Kráčej cestou
Zářící cestou

Vyzvedni toho prosebníka do nebeských výšin
Nakrm mou mysl nejnádhernějšími myšlenkami
Obětujíce všechny mé sny
Za které budu sloužit a vzdávat čest do smrti
Nebo se jen budu strachovat tyranova hněvu

Tristania: Illumination (Osvícení) - výběr

26. dubna 2009 v 17:34 | Kimbbu |  Texty a překlady písní


MERCYSIDE - Břeh odpuštění

Můžeš mě nenávidět
Za všechny věci, které dělám
Měla bys mé srdce pustit
Cokoli se rozhodneš udělat
Můžeš mě nechat krvácet
Můžeš mě nechat padnout
Můžeš mě nechat žít nebo zemřít
A já se divím jak
A ty se divíš proč

Po ty roky, co se náš svět rozpadal
Ale my jsme navázali slovy
Povrch je hladký a studený
Ale pod krví vždy vře

Stává se to těžším
Horším nyní
Pokaždé
Chladneme
Vrtáme se hluboko
V našich myslích

Smála ses, avšak tvůj úsměv se nikdy nepromítl v tvých očích
Plakala jsi, avšak tvé oči nikdy nepropustily slzu
A já se divím jak to
Smála ses a rozpustila sis vlasy
Jsou tu věci, které je třeba udělat
Věci, které nikdy nemůžeme říct

Oslov mě
Využij mě
Obviň mě
Pokaždé, když zraníš
Tvá laskavost není v takové míře, jakou si zasloužím

SANGUINE SKY - Krvavé nebe

Má krev je nakažená
Zapadající Slunce krvácí
Pro tebe, v oceánu slz

Je to hromadný odchod z temnoty
Noc dýchá, noc vydechuje
Padá, padá - nahoru po schodišti
Směrem k Měsíci, hvězdám a Marsu políbeného Venuší

Krev teče směrem na jih
Když dny tmavnou
A tento boj mě požírá
Vidím mrtvé probuzení
Osud mě pustil, jsem svobodný

Mluvím na skryté čáře
Ona říká, že se krmí, říká, že je mrtvá
Říká - je tu klesající spirála
Z Měsíce, hvězd, věčně soupeřícího Marsu

OPEN GROUND - Otevřená země

Kopání v zemi
Kopání v bahně
Pot stéká po mé tváři
Mé sliny chutnají jak krev

Schovej mě v kadeřích tvých vlasů
Nemůžu dýchat

Krvácení...
Umírání...
Kopání...
Rozpadání se
Lampa zhasla
Pokoj ztemněl

Běhání v mlze
Plazení se v bahně
Slzy mi stékají po tváři
Mé sliny chutnají po krvi

Zakryj mě kadeřemi tvých vlasů

Skrz mou mysl
Mou řízenou mysl
Oba víme
Že láska je slepá
Šílenství je vždy nablízku

Hluboko v mém vaku plném strachu
Nemůžu vidět
Bolest, jež zastavila tvé výkřiky
Nemůžu vidět

Z koutku mého oka
Cítím, že se zavírají
Vím, že zavětřili můj pach
A jdou si pro mě...

Vybral jsem za tebe, abys se mnou zůstala

THE RAVENS - Krkavci

Zůstal jen popel a kosti
Mé vlasy jsou mokré, mé oči jsou bolavé
Minulost byla strávena plameny
Nemůžu dál dýchat

Snažím se udržet na nohou, ale padám
Snažím se jít, ale jen se plazím
Život, jaký jsme znali, je pryč
A ty jsi odešla
Odešla navždy

Nesehnu se ke kříži
Nebudu klečet u tvých nohou

Nenasytnost a zloba
Nás udělala mladšími
Nemůže nás zachránit, když padá věž
Všechna má síla a hlad
Vše je ztraceno
A nikdo nebude žít, aby vyprávěl

Odpočívám v troskách předešlých dnů
Mladých citů a sametového nebe
Otrok nenasytosti
Již více necítím lítost
Cítím přítomnost ptáků
Obkličujících mě
A jsem pryč

Dokud nás zemská prohlubeň nedostane

Temná je noc
Mrtvý je měsíc
Nebudu klečet

Raději bych zemřel
Čelit svému osudu
Nebudu klečet

DESTINATION DEPARTURE - Cílový odchod

Hladíce vztek
Nic nebude zase stejné
Jakože jsi nejkrásnější

Tohle je můj osud
Zanechána v prázdnotě
Jakože jsi nejkrásnější

Opusť mě
Říkáš, jako bys věděl
Ale ty nevíš a je zřejmé
Že by mě měla ona přežít
Předtím jsem poslouchala, ale už více nemůžu
Tak mě jen opusť
Tak těžce jsem hledala něco, v co bych mohla věřit
Avšak nic tu není, nic, čeho bych se bála

Kdo tu bude, když chceš abych odešla?

Avšak nic tu není, nikdo, kdo by se staral

Kdo tu bude, když chceš abych odešla?
Kdo to ukončí, když to nedokážeš zastavit?
Můžeš dnes zavěsit?

LOTUS - Lotos

Když ráno pláče
Nekonečné nebe je blízko
A cesta, kterou si vybereš
Je vedena mou rukou

V ranním světle
Vše je čisté a mladé
A pavoučí sítě
Září jako stříbrné nitě

Ale ty se nesmíš bát tmy
Budu na tebe dohlížet ve spánku
Než přijde ráno
Všechny lesy musí ochabnout
Budu na tebe dohlížet ve spánku

Veď mě
Prosím, veď mě
Osvoboď mě
Odvaž mě

Vidím tvůj stín
Tvůj obrys na stěně
Ale nemůžu slyšet tvůj hlas, když volá

Můžeš rozeznat sny od reality?
Můžeš rozeznat zdravý rozum od šílenství?

Někdy se všechno roztaví
A smíchá v poloviční lži

DEADLANDS - Mrtvé země

Selhala jsem v zapůsobení na tebe, a ty
Se cítíš oprávněný mě zneužívat
Vše bylo zbytečně
Jsme hotovi
Tak přestaň předstírat
Ty roky s tebou byly zbytečné

Slova byla vyřčena
Mé řetězy byly zlomeny
Tato ulice má konec, selhala jsem
Nikdy znovu

Můj život byl tebou napaden
Tato podoba stébel, které se lámou o vítr
Jsme hotovi
Ale svět se dál točí
Nemám pro tebe nekonečně odpovědi

Tíha pryč z mých ramenou
Osvobozená
Konec schovávání
Opuštění mrtvých zemí
Vypusť mě

Ty sám
Zahořklý a starý

Mrtvý a uplynulý
Vytesaný v kameni

Úvaha nad smyslem života

24. dubna 2009 v 20:26 | Kimbbu |  Mystika a metafyzika
"Jaký je smysl života? A jaký má význam, když stejně všichni nakonec zemřeme? Má smysl něčemu se učit nebo máme raději všechno zapomenout?" Epica

Je nezbytné se nejprve zaměřit na jádro celé věci, a to myšlení dnešní doby. Nezbývá nám tedy, než-li vyjasnit si hranice mezi duchovní a materiální stránkou lidských bytostí. Domnívám se, že problém je právě ve stránce materiální, tedy lidském egu. Mnoho lidí si neuvědomuje, jaké negativní vlivy a dopady mají věcné požitky na naše životy. Uvažte, v životě jsou přece mnohem důležitější věci než honba za dokonalostí, snaha o dosažení vyššího postavení, placení účtů... Čekáme od života příliš mnoho a zatím si neuvědomujeme, jak je k nám vlastně štědrý; přehlížíme věci, které máme přímo před sebou v pronásledování nedosažitelného. Rozhodně bychom však měli zkoušet dojít svému cíli, pokud možno realizovatelnému, jelikož stále se najde spousta lidí, kteří, aniž by se předtím o to jen pokusili, v očekávání nezdaru a strachu z neznáma utíkají do snové reality, tím zanedbávají své bytí a vytvářejí umělý svět. Protože svět, život a vůbec veškerou podstatu bytí tvoří vývoj nás všech tvorů ve vesmíru, který je propojen s plněním našich životních úkolů, a dokud nezkusíme vše, co nám přijde do cesty, nikdy nezjistíme, jaký úkol byl právě pro nás stvořen. Tím pádem nedojde náš duch naplnění a život sám o sobě postrádá jakýkoli smysl.

Upozorňuji však, že není vůbec jednoduché poznat, co je naším posláním. V dnešní době nás ovlivňuje tolik věcí, že potom máme pramalou šanci soustředit se na to nejdůležitější. Navíc příliš přemýšlíme nad životem a odvádíme tak poslední zbytky instinktů, které nám ještě zůstali ze Zákonů přírody. Jsme zbytečně vystresovaní věcmi, které se nikdy nemohou stát. Abychom měli všechno pod kontrolou a nemohlo nás nic překvapit, programujeme si sami svůj běh života, píšeme vlastní budoucnost. A přece se to ne vždy podaří. Letitý rozvoj vědomí nás odvedl pryč od podstaty života. Místo abychom se tolik zaobírali dokonalým životem plným materiálních věcí, měli bychom raději nejdříve nahlédnout hluboko do nitra své duše a tam vyčíst vše, co je právě pro naši individuální osobu nezbytné, abychom došli skutečného naplnění. Dokážete si představit svět, kde by jako střed všeho zájmu stálo lidské ego, majetek, kariéra? Jak hrůzná myšlenka, a přece jen není vyloučeno, že k tomu všemu nesměřujeme. Nesmíme dovolit zničit pravou podstatu a smysl života. Tato zrádná, pro lidstvo možná snadnější, náhražka by znamenala konec existence čehokoli smysluplného a podstatného. Již teď vědomě podepisujeme vlastní rozsudky smrti, aniž bychom si to uvědomovali. Mělo by to nadále pokračovat? Copak jsme zapomněli vše, co jsme se naučili v minulosti? Myslíme si, že jsme velkorysí, ale jenom klameme sami sebe. Nesmíme se nadále zabíjet a ničit podstatu, jež nás obklopuje.

Takže zkuste nyní posoudit, co je tím pravým smyslem života? Je jasné, že se všichni neshodnou na jednom názoru, většina dává přednost hmotnému uspokojení, ale stále se najdou jedinci, kteří si najdou čas naslouchat svému pravému já a opříst svůj život zčásti také duchovní nití. Můžeme se však domnívat, že dokud neuspokojíme svou duši, ať už vysílá tužby sobecké či láskyplné, smysl života nikdy nepochopíme.

Eternal Life - Věčný život

22. dubna 2009 v 19:35 | Kimbbu |  Essays (AND SO ON:D)
Eternal Life on Earth - Yes or No?

A few years ago, I read a fairytale where Death was imprisoned and nobody could die. This theme has given me a reason to think about it. What would it be like if we could live for a long time or even forever?
There are some strong arguments in favour of the eternal life. Everybody would have so much time for solving his/her problems. We would not have worries about losing near and dear people. What is more, some people claim that it is the only thing which they miss to live their life in an ideal way. But what is life without happiness, love, provision?
Having said that, a risk that we could overfill the Earth is more than high. Moreover, young people would slowly die away at the rate of the ancestors. There would be millions and millions of old people and there is no chance to find enough space for them. That way we would destroy the world in all its beauty and enormity. Even now we see reactions of the Earth to plagues we have caused. Natural disasters are increasing; if there were more and more people, we would not endure.
I personally think that less is more. I would not like to live one long unceasing day. It is clear that many of us would go mad under the pressure of unchanging routine. All the people, especially their souls, need the rest after such a long journey as life is. And still there exists the possibility of reincarnation. The ones who fancy the earthly life, those surely come back soon.
That is why am I glad that immortality is possible only in fairytales for the present. Despite the fact we could live perhaps hundreds of years and in this way save much time, it does not allure me. I feel we could be bored with this endless time. Death creates a system and due to this we spend quite good life and then we resort to a desirable rest.

Věčný život na Zemi - ano či ne?

Před pár lety jsem četla pohádku, ve které byla Smrt uvězněna a nikdo nemohl zemřít. To mi poskytlo příležitost, abych o tom více přemýšlela. Jaké by to bylo, kdybychom mohli žít po dlouhý čas nebo dokonce věčně?
Ve prospěch věčného života nacházíme několik silných argumentů. Každý by měl o tolik víc času na řešení svých problémů. Nemuseli bychom se strachovat, že ztratíme blízké a drahé bytosti. A co víc, někteří lidé tvrdí, že je to více méně jediná věc, kterou postrádají k tomu, aby mohli žít ideální život. Avšak co je život bez štěstí, lásky, zaopatření?
Nutno říct, že riziko toho, že bychom přelidnili Zemi, je více než vysoké. Navíc, mladí lidé by se mohli pomalu vytratit v poměru ke starým. Byly by tu milióny a milióny starých lidí a žádná šance najít jim nějaké útočiště. Tímto způsobem bychom zničili svět v celé jeho kráse i ohavnosti. Již teď jsme svědky reakcí přírody na rány, které jsme jí způsobili. Vzrůstá míra přírodních katastrof; kdyby tu bylo čím dál více lidí, nevydrželi bychom to.
Osobně si myslím, že méně je více. Nechtěla bych žít jeden dlouhý nekonečný den. Je jasné, že by se mnoho z nás pod tímto tlakem trvalé všednosti zbláznilo. Všichni lidé, zejména jejich duše, potřebují odpočinek po tak dlouhé cestě, jakou je život sám o sobě. A ještě tu existuje možnost reinkarnace. Ti, kteří si pozemský život zamilují, určitě se sem brzy zase vrátí.
Proto jsem ráda, že je nesmrtelnost prozatím možná pouze v pohádkách. Přesto, že bychom mohli žít možná stovky let a uspořit tak spoustu času, neláká mě to. Mám pocit, že bychom mohli být brzy znudění tímto nekonečným časem. Smrt vytváří systém, ve kterém prožijeme dostačující život a poté se odebereme na toužebný odpočinek.

Autumn Leaves

19. dubna 2009 v 11:08 | Kimbbu |  Hodina poezie
AUTUMN LEAVES

Dwindling bud in the autumn of its life
is to be cut by the heavenly knife
The thorn of loneliness leads us on the way
but we don´t allow him to let us go astray
Our existence is mere drop in the sea
where will be flowing anything but key

Nyt on syksy
Syksy on sateinen vuodenaika
Syksyllä sataa usein
Marraskuussa maa on marras

We must take Earth´s reasons
leading events of year seasons
Nothing will be forever lasted
We cannot even order: Force it!

The springtime´s beauty mustn´t increase
Has to make way for the summer breeze
Golden leaves charm the lover´s heart
Snowflakes fall down in the motion of art

Take in breath and carry her hand
Put the sceptre on the burning sand
Autumn leaves, winter´s near
Get rid of the undying fear

Heaven cries, heart breaks
Lost in this cursed case

-PŘEKLAD-

Slábnoucí poupě na sklonku svého života
Má být uříznuto nebeským nožem
Trn osamělosti vede naší cestu
Ale nesmíme mu dovolit, aby nás nechal sejít z cesty
Naše existence je pouhou kapkou v moři
Do kterého bude plynout všechno kromě klíče

Podzim je tu
Toto deštivé roční období
Na podzim nebe často pláču
V listopadu je země mrtvá

Musíme pochopit důvody Matky Země
Vůdčí děje ročních období
Nic nepotrvá věčně
Nemůžeme ani přikázat: Zrychli to!

Krása jarního času nesmí vzrůst
Musí udělat místo letnímu vánku
Zlaté listí okouzlí milencovo srdce
Sněhové vločky padají uměleckým pohybem

Nadechni se a veď její ruku
Polož žezlo na hořící písek
Podzim odchází, zima je blízko
Zbav se věčného strachu

Nebe pláče, srdce puká
Ztraceno v tomto prokletém případu

Na řece

18. dubna 2009 v 23:00 | Kimbbu |  Hodina poezie
NA ŘECE

Odraz tváří na vodě,
teče proudem do lodě.
Milenci si tisknou ruce
jejich život sotva v půlce;
najednou by někdo snad
jejich duše vzal by rád.

Oči Lenky zračí cosi,
vědí totiž jakou misí
mají projít naposledy;
zlomí všechny staré ledy.
Láska ledy prolomí,
ztěžklé jejich slzami.

Prosí Ondřej, ouvej, mýlka,
uběhla již drahná chvilka,
spása nikde na dosah,
váží ctnosti na mísách.
Zemřít v lásce, zemřít v strachu,
konec řečím, pospěš, brachu!

Pokrývkou leknínů plave kdosi,
život milenců zmařen, vem si
jejich duše s sebou tam,
kde nebeských bran září rám.
Stmívá se a spolu s řekou
plyne čas, lekníny kvetou.


Básničky v angličtině

18. dubna 2009 v 18:43 | Kimbbu |  Hodina poezie
BORN TO BE BROKEN

Worthlessness in a lachrymal moment,
crimson tears douse a nocturnal pavement.
Leaden steps suffer from its weight,
hidden memories deep in a cave.
How could all this pain ever find herself?
She can´t escape from her crucifying ice elf.
The story is told to be broken.

Once it calls out of adoring the laugh,
finding someone to walk on a moon path.
Life between the falling stars,
Godmother Comet replaces earthly cars,
after all rest on a peaceful shoulder
and world will never become colder.

Loneliness at a lachrymal midnight,
hopeless thoughts spin in the eternal light.
Guardian angels fly above our naked souls,
beyond human beliefs are found black holes.
Only a clear heart can find an antidote
and gives life to save the evil world,
this being was born to be broken.

FEAR OF THE DEATH APPEARS DIFFERENTLY

Fear of the death comes from
imagining it all the time,
lost in the winter storm
the tempting ground reaches a jive.

You´re a demon
who leaves his vestige
as sharp as a razor on the skin
but you keen on
finding your river of life
the true meaning of our kindred souls.

Light my days
and fly away in a simple way
like a nimble raven, leave your feathers
until you lose
and find the opening key to life
and deadly miracles will be our secret.

Fear of the death leaves for
never-ending way to walk,
hidden in the deepest core,
search the precious soul of folk.

Epica různé 2003-2005

14. dubna 2009 v 21:42 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
EPICA - RUN FOR A FALL (Usilovat o pád)

Do not use the past as an alibi
For all of your deficiencies always standing by
Face your negligence, do not fool yourself
Shortcomings will soon appear
For weakness shows itself

Blind from your success and all of the excess
Deaf from the praise you had

Don't cry out of self pity in forcing your way through
For I will not be vulnerable to slander made by you

In a misty veil, misplaced
Where castles in the air will be no longer seen
As something out of reach
In time the dream will be erased
So many things will never be the way they seemed
And pride will have its fall at last

Her eyes fell while the shame was written on her face
When she realised that her failures
Could never be undone again

You did not notice the manipulated hand
That overshadowed your thoughts all those years
That made you insecure
You did not notice the ancient shifting sand
That pulls you down into an everlasting sham
You will never be able to fight
Never be able to hide
Run for a fall, you'd better run

Neužívej minulosti ke svému obhájení
Protože všechny tvé nedostatky vždy stojí opodál
Čel své nedbalosti, neklam sebe
Nedostatky se brzy objeví
Protože slabost se brzy ukáže

Zaslepený tvým úspěchem a vším nadbytkem
Hluchý chválou kterou jsi měl

Nevolej po sebelítosti při protlačování své cesty
Protože nebudu zranitelná pomluvou od tebe

V zamlženém závoji, bláhový
Kde vzdušné hrady nebudou více k vidění
Jako něco pryč z dosahu
Časem se sen vymaže
Takže mnoho věcí nebude takových, jako se zdály
A pýcha nakonec padne

Její oči poklesly, zatímco se jí na tváři objevil stud
Když zjistila, že její nezdary
Nemůžou být nikdy znovu odčiněny

Nevšiml sis manipulující ruky
Která po celá ta léta zastínila tvé myšlenky
Která tě udělala nejistým
Nevšiml sis prastarého tekutého písku
Který tě táhne dolů do trvalého klamu
Nikdy nebudeš schopen bojovat
Nikdy schopen se schovat
Říkáš si o pád, měl bys raději utíkat

EPICA - BLANK INFINITY (Prázdná věčnost)

Trying to keep myself afloat upon this stream
But a thought is pulling me down
Pulling me all the way down

We are wandering towards a blank infinity
And extinguishing will now be the only way
to diminish your sins
This vortex can't be filled up again
A hole in space and time

Do you cry to the heaven's high
when you're confined in here?
Do you not ever wonder
why these leaden tears will never dry?
They'll leave behind so many shadows in my mind

High in the sky, all of the clouds are passing by
Wait for this storm, wait for the rain,
and wait for the tears to fall down on me

Do you cry to the heaven's high
when you're confined in here?
Do you not ever wonder
why these leaden tears will never dry?
They'll leave behind so many shadows
Living in me, living in all the memories in my life

Do you wonder why
These tears never dry
Time forced into life
Living in my mind

Can we ever find a way in this labyrinth without end?

Labyrinth has no end

Which turn should I take?
Left or right?
Should I stay?
Should I be the one?

Lost inside blank infinity

Snažím se udržet nad hladinou proudu
Avšak myšlenka mě strhává dolů
Strhává mě celou cestu dolů

Putujeme směrem k prázdné věčnosti
A hašení teď bude jediným způsobem
Jak zmenšit své hříchy
Vír nemůže být znovu naplněn
Díra v prostoru a čase

Voláš-li pak do nebeských výšin
Když tu jsi uvězněn?
Copak ses nikdy nezajímal
Proč nebudou tyto těžké slzy nikdy vysušeny?
Zanechávají tolik stínů v mé mysli

Vysoko v nebi, všechny mraky míjí kolem
Čekám na bouřku, čekám na déšť
Čekám na slzy, až na mě spadnou

Voláš-li pak do nebeských výšin
Když tu jsi uvězněn?
Copak ses nikdy nezajímal
Proč nebudou tyto těžké slzy nikdy vysušeny?
Zanechávají tolik stínů v mé mysli
Žijí ve mě, žijí ve všech vzpomínkách v mém životě

Zajímal ses, proč
Se tyto slzy nikdy nevysuší?
Čas se vecpal do života
Žijí v mé mysli

Můžeme někdy najít cestu v tomto labyrintu bez konce?

Labyrint nemá konce

Kam se mám vydat?
Nalevo nebo napravo?
Mám zůstat?
Mám být jediná?

Ztracená uvnitř prázdné věčnosti

EPICA - FEINT (Přetvářka)

The very brightest candle of all has been extinguished
Smothered by those who could not bear to face reality

Every beat of your heart tore the lies all apart
Made foundations quiver
Every wave in the lake caused the porcelain to break
And I shiver...

The leftover tallow just doesn't contain
All the right answers
Under a sea of dust lies a vast wealth of wisdom

An untouched snow turns red
Innocence dies

This black page in history is not colourfast, will stain the next
All that remains is just a feint of what was meant to be
This black page in history is not colourfast, will stain the next
And nothing seems in life, in dreams like what was meant to be

Nejzářivější svíčka ze všech byla uhašena
Udušena těmi, kdo nedokázali snášet čelit skutečnosti

Každý tlukot tvého srdce rozpoltil všechny lži
Rozechvěl základy
Každá vlna v jezeře způsobila, že se rozbil porcelán
A já se třesu....

Zbytek svíčky prostě neobsahuje
Všechny správné odpovědi
Pod mořem prachu leží ohromné bohatství moudrosti

Nedotčený sníh se zbarvuje rudě
Nevinnost umírá

Tato černá stránka v dějinách není stálobarevná, příště se poskvrní
Vše, co zůstává, je přetvářka toho, co mělo být
Tato černá stránka v dějinách není stálobarevná, příště se poskvrní
A nic v životě ani ve snech se nezdá být tím, co být mělo

EPICA - ANOTHER ME in Lack'ech (Mé druhé já)

If you search for enrichment
And injure others
Earning more that you can spend
You'll pass the borders

When you think you've succeeded
But something's missing
Means you have been defeated
By greed, your weakness

This fantasy is not enough for me
I want it, I'll take it away from you
Your misery that softly incites me
All I do is using, abusing you

Life is often miserable
In the search for happiness
The power's so desirable
They bring so much distress

Life is often pitiful
In the search for blessedness
If we weren't so insatiable
There would be much more than less

When you think...
If you search...

I cannot see why you'd be another me

When you think...
I just take care of myself and no-one else

This fantasy is not enough for me
I want it, I'll take it away from you
Your misery that softly incites me
All I do is using, abusing you

Life is often cynical
In the search for hopefulness
We're only wanting more and more
So we got into this mess

When you think...

If you search...

I cannot see why you'd be another me

When you think...

I just take care of myself and no-one else

All that you've taken from others
Will be taken from you
All that your dissonance smothers
Will then come back to you
Whatever happens tomorrow, and whatever you do
Just keep in mind that the source and end is you

When you think...

If you search...

I cannot see why you'd be another me

When you think...

I just take care of myself and no-one else

This fantasy is not enough for me
I want it, I'll take it away from you
Your misery that softly incites me
All I do is using, abusing you

Never finding fulfilment
The source and end is you (In Lack'ech)

In Lak'ech je mayský pojem, který znamená "jsi mé druhé já" (http://people.tribe.net/bleuresonantmanu - vznik a historie tohoto slovního spojení)

Když pátráš po obohacení
A zraňuješ přitom ostatní
Vyděláváš víc, než můžeš utratit
Překročíš hranice

Když si myslíš, že jsi uspěl
Avšak něco ti chybí
Znamená to, že jsi byl poražen
Nenasytností, svou slabostí

Tato představa pro mě není dostatečná
Chci to, vezmu ti to
Tvé utrpení, které mě jemně podněcuje
Vše co dělám, je, že tě užívám, zneužívám

Život je často mizerný
V hledání za štěstím
Síla je tak toužebná
Přinášejí tolik zármutku

Život je často žalostný
V hledání za blažeností
Kdybychom nebyli tak nenasytní
Mohlo by tu být mnohem více než méně

Nevidím, proč bys měl být mým druhým já

Postarám se jen o sebe a o nikoho jiného

Život je často cynický (otrlý)
V hledání za nadějností
Chceme jen víc a více
Tak se dostaneme do tohoto zmatku

Vše, co jsi vzal jiným
Ti bude vzato
Vše, co tvůj nesoulad udusil
Se k tobě vrátí
Cokoli se stane zítra, a cokoli uděláš
Jen měj na paměti, že příčinou a koncem jsi ty

Nikdy nedojde naplnění
Příčinou a koncem jsi ty, mé druhé já

Kamelot: Ghost Opera (jen mé nejoblíbenější)

13. dubna 2009 v 15:31 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
BLÜCHER - Váleč loď

Dim is the light of a war day
In the land of the undying sun
Hollow the silence around me
Distant the sound of a gun

Port side is close to the shore
I wonder where she is
Incoming shot cross the bow
Will she remember me

Wail my April moon
God forsaken soul
I remember you
Come with me tonight

Damned is the dawn of a new day
Revelations of death and despair
Frost misty waters around me
Frantic and naked the fear

Port side is close to the shore
Incoming shot cross the bow

Chorus

Say your prayers
Loud and clearly
All who still believe in god

Mdlé je světlo válečného dne
V zemi věčného Slunce
Dutá prázdnota kolem mě
Vzdálený zvuk zbraně

Levý bok lodi je blízko břehu
Přemýšlím kde je ona
Přicházející výstřel mě mine obloukem
Bude si mě ona pamatovat?

Naříkej můj dubnový měsíci
Duše opuštěná Bohem
Pamatuji si tě
Pojď se mnou dnes večer

Prokletý je úsvit nového dne
Odhalení smrti a zoufalství
Mrazivé mlžné vody kolem mě
Šílený a prázdný strach

Řekni svým prosebníkům
Nahlas a srozumitelně
Všem, kdo stále věří v Boha

LOVE YOU TO DEATH - Miluji tě k smrti

When they met she was fifteen
Like a black rose blooming wild
And she already knew she was gonna die

"What's tomorrow without you?
Is this our last goodbye"

She got weaker every day
As the autumn leaves flew by
Until one day, she told him,
"This is when I die"

"What was summer like for you?"
She asked him with a smile
"What's tomorrow without you?"
He silently replied

She said,

"I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you, I love you to death"

But the sorrow went too deep
The mountain fell too steep
And the wounds would never heal
'Cause the pain of the loss
was more than he could feel

He said,

"I will always be with you
By the anchor of my sorrow
All I know, or ever knew,
Is I love you, I love you to death"

"What's tomorrow without you?
Is this our last goodbye?"

[Solo]

"I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you"

Když se poznali, bylo jí 15 let
Jako černá růže divoce kvetoucí
A ona už věděla, že zemře

"Jaký by byl zítřek bez tebe?
Je to naše poslední sbohem."

Den ode dne se stávala slabší
Jako když podzimní listí míjí
Až jednoho dne mu řekla:
"Je na čase, abych zemřela."

"Jaké ti připadalo léto?"
Zeptala se ho s úsměvem.
"Jaký bude zítřek bez tebe?"
Odpověděl tiše.

Řekla:

"Navždy budu s tebou
Jsem kotvou tvé bolesti
Není konec tomu, co udělám
Protože tě miluji, miluji tě k smrti."

Avšak bolest se dostala příliš hluboko
Hory klesly příliš příkře
A rány by se nikdy nezahojily
Protože bolest ze ztráty
Byla větší než mohl unést

Řekl:

"Navždy budu s tebou
Přes kotvu mojí bolesti
Vše, co vím a co jsem kdy věděl
Je, že tě miluji, miluji tě k smrti."

MOURNING STAR - Truchlící hvězda

On the fields you restore your beliefs,
Like an old man in church on a Sunday.
crawl the dirt on your elbows and knees,
Any minute you know you could die.

So come save us, turn water to wine,
Give me words of unfathomable wisdom
As I'm crossing the enemy's line,
Where the wounded and dead show the way.

(Show me the way)

Tell me when the night is gone,
Like washed away,
Make a wish beneath the mourning star.

How can there be a reason for war?
For the life of a human that suffers
I remember, I heard it before,
Tell me all when the new day begins.

(The new day begins)

Tell me when the night is gone,
Like washed away,
Make a wish beneath the mourning star.
When the victory is won,
The old cliché,
Underneath the same old mourning star.

[rest in peace all that be good]
why please tell me why
[rest in piece thy fatherhood]
You gave the world all this pain

Tell me when the man is gone,
Like washed away,
Make a wish beneath the mourning star.
When the victory is won,
The old cliché,
Underneath the same old mourning star.


Na polích obnovíš svou víru
Jako starý muž v neděli v kostele
Plazíš se špínou po loktech a kolenou
Víš, že můžeš zemřít každou minutu

Tak nás přijď zachránit, proměň vodu ve víno
Dej mi slova bezmezného moudra
Když křížím nepřátelskou linii
Kde zranění a mrtví ukazují cestu

(Ukaž mi cestu)

Řekni mi, až noc pomine
Jako by se odplavila
Přej si něco pod truchlící hvězdou

Jaký by tu mohl být důvod pro válku?
Pro život osob, které trpí
Pamatuji si, že jsem to předtím slyšel
Řekni mi vše, až začne nový den

Řekni mi, až noc pomine
Jako by se odplavila
Přej si něco pod truchlící hvězdou
Když vítězství je vyhráno
Stará otřelá fráze
Pod tou starou známou truchlící hvězdou

(Odpočívej v pokoji, všechno je dobré)
Proč, prosím, řekni mi proč
(Ať odpočívá v pokoji tvé otcovství)
Předal jsi světu všechnu tuto bolest

Řekni mi, až ten muž odejde
Jako by se odplavil
......

ANTHEM - Hymna

What's the miracle, if life itself is not?
Who am I to praise it's worth
With a hymn??
I may stumble over words that I forgot,
Just as life itself will slowly begin.

Sing me a song for the mountains to move,
Sing me the anthem of life,
Sing me the anthem of life.

I'm sceptical, I like my glass of wine,
I don't know your name, or what I am to do.
One day you'll wonder why I read between the lines,
And you will sing for me, the way I sang for you.

Sing me a song for the ocean to part,
Sing me the anthem of life,
Sing me the anthem of life,
Sing me the anthem of life.

So another page is turned,
Pray I understand what's happening,
But if anything, I do know this,
I'll be the best I can.

Sing me a song like the angels rejoice,
Sing me an anthem of life,
Sing me the anthem,
Sing me the anthem of life.

Co je zázrak, když jím není sám život?
Kdo jsem, abych velebil jeho hodnotu chvalozpěvem?
Můžu klopýtnout o slova, která jsem zapomněl
Právě když sám život pomalu začíná.

Zpívej mi píseň, která pohne horami
Zpívej mi hymnu života
Zpívej mi hymnu života.

Jsem nedůvěřivý, mám rád svou sklenku vína
Neznám tvé jméno, ani co mám dělat.
Jednoho dne budeš přemýšlet, proč jsem četl mezi řádky
A zazpíváš mi stejně jako jsem zpíval já tobě.

Zpívej mi píseň, která rozdělí oceány
Zpívej mi hymnu života....

Tak se další stránka otočila
Modlím se, abych rozuměl tomu, co se děje
Ale ať se děje cokoli, vím to, že
Budu dělat nejlépe jak jen umím.

Zpívej mi píseň, jako když se radují andělé
Zpívej mi hymnu života...

Tacere DEMO 2008 další pokračování

12. dubna 2009 v 21:07 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
THE LAST CHANCE

Last night I was running in the rain.
Talking to my god, talking to myself.

Didn't you hear me in the night crying for you?
Do you even care enough to try? try to love me…

This is your last chance

I ain't no god, I am no hero
Just a man who has no hope
//Save my soul//
I have no cause, life has no meaning
I am lost within myself
//This is your//
chance!

The end is near, tonight I'm praying
Could someone just take me away?


Don't you care about anyone near to your heart?
Did you ever stop to think that you're my hero?

This is your last chance.

I ain't no god, I am no hero ...

This is your last chance to live

Minulé noci jsem běžel v dešti
Promlouvaje k Bohu, promlouvaje k sobě

Slyšel jsi mě vůbec v noci plakat pro tebe?
Staráš se ještě pořádně zkusit? Zkusit mě milovat...

Tohle je tvá poslední šance

Nejsem žádný bůh, nejsem žádný hrdina
Pouze muž, který nemá žádnou naději
Spas mou duši!
Nemám žádný důvod, život nemá význam
Jsem ztracen sám v sobě
Tohle je tvá šance

Konec je nablízku, dnes večer se modlím
Mohl by mě někdo jen vzít pryč?
Staráš se vůbec o někoho blízko tvému srdci?
Přestal sis někdy myslet, že jsi můj hrdina?

Tohle je tvá poslední šance žít

Tacere DEMO 2008 pokračování

11. dubna 2009 v 12:49 | Kimbbu |  Texty a překlady písní
THE STORM OF THE CENTURY

The storm is coming...it´s the storm of the century

Do you feel that you´d been used
Or have you ever felt abused
Oh what they say is that they´ll save you...
And what they say is that they´ll love you...

It´s raining, it´s raging mad
It´s the strom of the century
And it´s all that you now see
Oh what they say is not true:
They cannot liberate you
It´s true the strom is now here:
But the strom is not out there - the storm
Is inside of you!

Have you ever felt deceived?
Do you feel helpless and victimized?
Oh what they say is that they need you so...
And what they say is that they redeem you..

Bouře se blíží...je to bouře století

Cítíš-li pak, že jsi byl využit?
Nebo ses někdy cítil zneužit?
Ach, oni říkají, že tě zachrání...
A říkají, že tě budou milovat...

Prší, šílene burácí
Je to bouře století!
A to je vše, co teď vidíš
Ach, co oni říkají není pravda:
Nemůžou tě osvobodit
Je pravda, že je bouře tady
Avšak bouře není tady venku
Bouře je uvnitř tebe!

Cítil ses někdy oklamán?
Cítíš se bezmocný a obětovaný?
Ach, oni říkají, že tě potřebují...
A říkají, že tě vysvobodí....


ABSOLUTE POWER

I saw you all alone wondering in the shadows
Full of fear and full of doubt
This is the darkest place in all of space and time
Why can't we save the ones we love??

Hold my heart - Save my soul!
Never let me go!
Hold your tears - Kill my fears!
Walk with me through this life - a sweet sacrifice

Ohh, it is getting stronger day by day
The need to control, to change the future
There is no reason, there's no way to explain
Why you've been doomed this way

This is the way to absolute power
The way to slay your soul...

Viděla jsem tě o samotě bloudíc stíny
Plného strachu a plného pochybností
Tohle je nejtemnější místo v celém prostoru a čase
Proč jen nemůžeme zachránit ty, které milujeme?

Drž srdce - zachraň mou duši
Nikdy mě nenech odejít
Zadrž své slzy - zahub můj strach
Kráčej se mnou touto nocí - sladká oběť

Ach, sílí to den za dnem
Potřeba řídit, změnit budoucnost
Není tu žádný důvod, není způsob, jak vysvětlit
Proč jsi byl tímto způsobem odsouzen

Tohle je cesta k absolutní moci
Způsob, jak zničit tvou duši...


YOUR GAME, MY PAIN

Don´t you know that love and hate
Come from the same place?
I have found a place in your heart
Now won´t we dance in and out of love
Until the end of the world?

Your game and my pain, endless disdain
Your game and my pain, living in shame

I feel so tired, weakened by your love, trying to keep the faith
So alone yet binded to you, oh won´t you please let go!
The fear in you hurts me inside
Oh how did we end up like this (Was it not you?!)
The bitter fears (Don´t you know?)
The silent tears (You should know)
Now won´t we dance in and out of love
Until we´ve stolen the joy from our lives

Keep pushing for the lie, in will come real
Keep living in betrayal, the truth´s a loveless lie

Věděla jsi, že láska a nenávist pocházejí ze stejného místa?
Našel jsem místo v tvém srdci
Že teď budeme tančit do a pryč z lásky
Dokud nenastane konec světa?

Tvá hra a bolest, nekončí pohrdání
Tvá hra a bolest, žití v hanbě

Cítím se tak unavený, oslabený tvou láskou, pokouším se udržet si víru
Tak osamě, avšak zavázaný tobě, ach, že to, prosím, necháš být?
Strach vně tebe mě zraňuje uvnitř
Ach, jak jsme to takhle mohli ukončit? (Nebyl jsi to ty?!)
Hoř strachy (Copak nevíš?)
Tiché slzy (Měl bys vědět)
Že teď budeme tančit do a pryč z lásky
Dokud neukořistíme veškerou radost z našich životů

Pokračuj se lží, stane se skutečností
Žij nadále ve zklamání, pravda je nehezká lež

Tacere DEMO 2008

11. dubna 2009 v 12:42 | Kimbbu |  Texty a překlady písní

WITHOUT MY SOUL

I followed you into the world where your curse began
With you by my side I cannot fail, I´m still the one

Stay with me through this night of pain
Oh can´t you see there ain´t no reason
To break what we´ve begun
With you I have all I could ever want
Stay with me don´t break my heart
Not without my soul!

Oh can´t you see I´m crying for help
I don´t know myself anymore
I cannot follow you into the dark
You are breaking my heart

No one gets a second chance

Následoval jsem tě vstříc světu, kde začalo tvé prokletí
S tebou po mém boku nemůžu padnout, jsem stále jediný

Zůstaň se mnou během této noci plné bolesti
Ach, copak nevidíš, že tu není žádný důvod
Abychom zničili to, co jsme právě začali?
S tebou mám vše, co jsem si kdy přál
Zůstaň se mnou, nelam srdce
Ne bez duše!

Ach, copak nevidíš, jak volám o pomoc?
Nepoznávám více sám sebe
Nedokážu tě následovat do tmy, lámeš srdce

Nikdo nedostává druhou šanci

LET GO!

Without my soul and your love my hate now controls me
So it´s time to let go

When I look at you, what do I see? (The darker side of me)
When you are near, what do I feel? (I sense your madness)
Your dreams of despair shattered your soul (And now they´re coming)
After me too - I´m starting to feel (The hate in you)

Oh have you seen my face in the mirror, it´s not who I used to be
Without my soul and your love my hate now controls me
So it´s time to let go

The wounds in my heart, will they ever heal? (How much can I endure)
Who´s haunting me throughout this madness (I´m going through)
We´ve broken and crushed the heart of everything (The open door is shut)
Once there was more, but after forever
All is dead

Why can´t you see there is no key to unlock this mystery
And why can´t you see our nightmares are real
So real, insane, psychotic!

Bez duše a tvé lásky řídí mě teď nenávist
Takže je čas pustit to

Když se na tebe podívám, copak vidím? (Mou temnější stránku)
Když jsi blízko, copak cítím? (Tuším tvé šílenství)
Tvé zoufalé sny zničily tvou duši (A nyní přicházejí)
Potom co také - začínám cítit (Nenávist uvnitř tebe)

Ach, copak jsi neviděla mou tvář v zrcadle? Není to ten, kým jsem bývával
Bez duše a tvojí lásky ří mě teď nenávist
Takže je čas nechat to jít

Rány v mém srdci, zahojí se někdy? (Kolik jen vydržím?)
Kdo mě pronásleduje skrz tohle šílenství? (Kterého jsem součástí)
Zničili jsme a zlomili srdce veškerenstva (Otevřené dveře jsou zavřeny)
Jednou toho bylo víc, ale po věčnosti - Všechno je mrtvé

Copak nevidíš, že tu není žádný klíč, který by odhalil toto tajemství?
A copak nevidíš, že naše noč můry jsou skuteč?
Tak skuteč, bláznivé, psychotické!

Severská mytologie - Vikinští bohové

10. dubna 2009 v 12:17 | Kimbbu |  Norsko
Silní, divocí a plni elánu, to byli bohové toliko milovaní vikingy. Mohli bychom je uvést jako skandinávské, což však zní jako frkání obrovského bojového hřebce, tudíž jdeme raději přímo na věc.

Jejich pojetím nebe byla Valhala, kam se mohli dostat pouze bojovníci. Nejdříve musel muž zemřít v boji, a poté byl doprovázen krásnými valkýrami (valkyrje) do Valhaly k Ódinovi. O tom, kdo padne v boji, rozhodoval Ódin v asistenci s valkýrami. Ve Valhale se mohli padlí bojovníci (einherje) po celý den dosyta vyřádit v bojích a potyčkách, v závěru hry se pak rozštípnuté končetiny a různá zraně opět zázračně zacelily. Potom přišla noc, během ž všichni divoce řili, hodovali, opíjeli se a diskutovali, co zábavného toho dne zažili.


"Bjorne, jak jsi mi usekl hlavu tou dvouhlavou sekyrou - prostě brilantní. Vůbec jsem to nečekal. Má krev stříkala až ke stropu! Jen počkej do zítřka. Vymyslel jsem skvělou odplatu."
"Připíjím na to! Tady, výčepní, pět set rohů kvasu, prosím. A jedno sele."

Tak tedy, vítejte v severském pantheonu, který nezahrnuje jen Norsko, ale i zbytek Skandinávie - Dánsko a Švédsko. Švédští vikingové cestovali většinou na východ, zatímco Dánové a Norové se vydávali na západ. Švédové si troufali dokonce i do Finska, které nebylo moc ovlivněné a preferovalo své vlastní bohy. A Island se vyrovnal a produkoval vlastní vikingy od roku 800 n.l.

Věcí, která enormně pomohla, byl společný skandinávský jazyk, a měla být známá podle všeho rovněž jejich vlastní království, kterými byly Dánské království, Vastergotland, Ostergotland a Svealand.

Kolonie a opory byly zakládány téměř všude od Grónska až po Anglii - kde patří do jejich vlastnictví Norfolk a Humberside s mnoha norsky nazvanými vesnicemi mezi tím. Takže se severská mytologie dostala kamkoli na dosah. Možná dokonce do Severní Ameriky, kam však vikingové pluli jen na prázdniny nebo natrhat nějaké hroznové víno. Dodnes je několik dnů v týdnu a Slunce nazvané po severských bozích.

Díky bohatému množství legend, které jsou zvěčněny v Eddách a objevují se i v některých ságách, je severská mytologie stále populární. Sága "Středozem" od J.R.R.Tolkiena je nacpána severskou inspirací a bere celou věc k celé nové dimenzi. Což je více, než se dá říct o Wagnerovi.


BOHOVÉ
Tór byl fyzicky nejzdatnější Bůh, jeho hlavním úkolem bylo chránit bohy před nepřátelskými bytostmi - obry (jötuny, tursy, trolly). Byl bohem hromu, tím pádem ovlivňoval rovněž počasí a úrodu.
Ull byl synem Tóra, byl bohem lovců a lyžařů.
Njörd byl bohem mořeplavců.
Frey, syn Njördův, byl bohem plodnosti.
Ódin byl Otcem veškerenstva, bůh boje, smrti, čaroděj s šamanskými rysy a nositel kultury - dárce básnictví a run, které symbolizují nejvyšší moudrost. Ódin sdílí padlé bojovníky společně s bohyní Freyjou.

Existují dvě skupiny bohů, které mezi sebou válčí, Ásové a Vanové. Postupem času mezi sebou uzavřeli mír a splynuli, což souvisí se splynutím dvou náboženství, která si do té doby konkurovala - víra v autochtonní skandinávské božstvo plodnosti- Vánové kontra germánské - Ásové.

Námětem mnoha mýtů je nepřátelství mezi bohy a obry - základní existenciální protiklad pozitivních a ničivých sil, běžný ve všech náboženstvích. Dominuje zde tragický pesimismus - ničivé síly od vzniku světa stále číhají a nakonec při "ragnaröku" (zániku bohů) zvítězí. Muži, kteří padli v bojích, se až do ragnaröku veselí v Ódinově Valhale, potom vytáhnou po boku bohů bojovat s netvory. "Obyčejní smrtelníci" se po smrti dostávají do podsvětí, kterému vládne Hel (žena).

Mýtický strom života Yggdrasil neustále nahlodávají ničivé síly, ztělesněné různými lesními zvířaty. Tento výjev rovněž souvisí s již řečeným pesimismem, že svět prostě musí zaniknout. Naděje ve vznik nového světa přichází s vlivem křesťanství. Eddická píseň "Vědmina věštba" vypovídá nejsilněji o vědomí zániku světa. Vypráví o celé pohanské kosmogonii až po jistý konec.


Tento článek byl napsán proto, že to chtěli bohové.

Zdroje: www.godchecker.com; Dějiny Norska